Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chicago se nepoučilo a znovu podlehlo Detroitu

DETROIT Druhé semifinále play off NHL na ledě Detroitu a druhé vítězství domácích. Chicago tentokrát bylo obhájci Stanley Cupu vyrovnaným soupeřem, ale chyby v důležitých momentech Blackhaws odsoudily k porážce 2:3 v prodloužení.

Vítězný gól vstřelil v šesté minutě prodloužení Mikael Samuelsson, jenž společně s Jiřím Hudlerem a Valtterim Filppulou sehrál ukázkové přečíslení tři na jednoho.

Rozhodující akci předcházela chyba Briana Campbella na útočné modré čáře. Obránce Chicaga obral o puk Samuelsson a předložil jej Hudlerovi. Český hokejista kotouč zavezl do pásma, vyměnil si ho s Filppulou, který nahrál mezi kruhy Samuelssonovi.

„Jen jsem se snažil bruslit s nimi a podpořit je v útoku. Bylo to skvěle sehrané,“ komentoval klíčovou situaci švédský hokejista, který byl autorem vítězné branky i při minulé výhře 5:2.

Naopak obránce Campbell lamentoval nad svou minelou. „Kdybych to měl zahrát znovu, byl bych méně drzý. Měl jsem kotouč na modré čáře udržet,“ uvedl zkušený hráč, jehož chyba pomohla Detroitu ke druhému vítězství.

Chicago rozdělilo mladé hvězdy Kanea a Toewse Herní projev Red Wings ovlivnil nabitý program; během posledních sedmi dní sehrálo mužstvo čtyři těžké zápasy - dva s Anaheimem a dva s Chicagem.

„Nebruslili jsme dobře, nijak jsme je nepřehrávali. O vítězství rozhodla naše vůle a odhodlání,“ uvedl trenér Mike Babcock.

Jeho protějšek Joel Quenneville byl výsledkem hodně zklamaný. „Brutální porážka,“ řekl trenér Chicaga, který rozdělil mladé hvězdy Patricka Kanea a Jonathana Toewse z jednoho útoku. Aoběma to prospělo. Kane byl aktivnější než v minulém zápase a Toews obstaral obě branky týmu.

Prvním gólem mladý kapitán Chicaga otevřel za asistence Martina Havláta ve dvojnásobné přesilové hře skóre, ale soupeř ještě v první třetině vyrovnal, když se od modré čáry trefil Brian Rafalski. Asistenci si připsal Nicklas Lidström a byla to jeho 116. přihrávka v play off, čímž se v klubové historii dostal v této statistice na první místo před dlouholetého kapitána Stevea Yzermana.

„Sérii jsme dobře odstartovali, ale Chicago je tým, přes který se těžko prochází,“ uvedl trenér Babcock. Třetí zápas se hraje v zítra na ledě Chicaga. „Měli bychom se těšit, že teď budeme hrát doma, a získat tím elán. Chceme vyhrát jeden zápas, pak další. To je náš cíl,“ řekl Quenneville.

Výsledek - semifinále play off NHL - Západní konference: Detroit - Chicago 3:2p (17. Rafalski, 35. Cleary, 66. Samuelsson (HUDLER) - 13. a 53. Toews (na první HAVLÁT). Stav série: 2:0.

***

Chicago odehraje ve Švýcarsku dva duely

Hokejisté Chicaga, kteří 2. a 3. října odstartují v Helsinkách novou sezonu NHL proti Floridě, odehrají ještě dvě utkání ve Švýcarsku. Utkají se totiž nejen s Curychem, s nímž budou bojovat o Victoria Cup, ale také s Davosem. V pondělí 28. září se Chicago utká s Davosem a o den později nastoupí proti vítězi premiérového ročníku Ligy mistrů. Oba duely se uskuteční na curyšském Hallenstadionu. Proti Chicagu by měli nastoupit i čeští hráči. V Davosu mají smlouvu útočníci Josef Marha a Petr Tatíček. Za Chicago hraje Martin Havlát, kterému však po sezoně kontrakt končí.