Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Chodníky budou uklízet obce

Česko

PRAHA „Sotva jsem došla domů, chodníky po celém sídlišti jsou totiž pokryté vrstvou ledu,“ stěžovala si před měsícem pětašedesátiletá Ivana Moudrá na radnici v Praze Letňanech. Tam ji ale odbyli tím, že o chodník se má starat majitel přilehlého domu. V budoucnu by ale podobná stížnost měla být úspěšná.

Poslanecká sněmovna totiž včera schválila novelu zákona, podle kterého by měly mít úklid chodníků plně na starosti obce. Končí tak zřejmě praxe, kdy je majitel domu hnán k odpovědnosti například kvůli úrazu, který si člověk způsobil na zledovatělém nebo zasněženém chodníku. Pokud je majitel domu zároveň majitelem pozemku, po kterém chodník vede, povinnost úklidu mu nadále zůstane.

Změnu bude muset ještě schválit Senát, již nyní se ale ze strany měst ozývají protestující hlasy o nákladnosti podobného opatření. „Pro město velikosti Plzně podobná změna bude znamenat náklady v řádech desítek milionů korun. O úklid se starají jednotlivé městské části, které však peníze budou požadovat stejně po magistrátu,“ řekl včera Petr Náhlík, náměstek plzeňského primátora pro životní prostředí. „Musíme být připraveni na každou věc, kterou nám zákonodárci uloží, na druhou stranu by mělo být zaručeno, že na změnu budeme mít dostatek času, aby se na to našly fondy v rozpočtu,“ upozornil. Náměstek ostravského primátora pro komunální oblast Vojtěch Mlynář řekl, že do poslední chvíle doufali, že návrh sněmovnou neprojde. Nepředpokládá však, že by nové povinnosti město nezvládlo. „Poslanci tím někomu ulehčili, myslím tím majitele domů a firmy, někomu jinému práci přidali, zejména našim městským obvodům a Ostravským komunikacím,“ konstatoval pro ČTK Mlynář.

Radnice se nyní chystá vyčíslit, jaké náklady navíc to městu při zimní údržbě přinese. „Musíme to teprve spočítat, ale techniky máme dost, nákup nové nepředpokládám,“ dodal ostravský náměstek primátora.

Dosavadní praxe byla absurdní S dosavadním stavem nesouhlasil hlavní tvůrce předlohy, senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Odpovědnost za chodník, který vlastníkovi domu nepatří, považoval za absurdní. Poukázal například na to, že když někdo opravuje svůj dům a na chodník postaví lešení, musí za tento zábor platit. „Také podnikatel, který si chce postavit na chodník reklamní poutač, za to musí zaplatit,“ poznamenal Kubera.

Novela by podle něj odpovědnost za něčí úraz převedla zpravidla na obce a kraje, které jsou většinou proti škodě způsobené třetím osobám pojištěny. Sněmovna na návrh svého hospodářského výboru novelu formulačně upravila a doporučila navíc zpřísnit podmínky pro povolování reklamních poutačů podél silnic.

Další informace na straně 6

Autor: