Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Chris Barber si odskočil k „Hasičům“

Česko

Milovníci tradičního jazzu si vychutnali pražskou návštěvu slavného britského hudebníka a kapelníka Zakladatelská osobnost světové proslulosti, britský trombonista a kapelník Chris Barber si v pondělí na jeden večer odskočil do Prahy. Ve vinohradském Divadle U Hasičů hrál k dnešním sedmdesátým narozeninám jazzovému trumpetistovi a rovněž kapelníkovi Josefu Krajníkovi. A dost si to (oba) užíval(i).

Střídmě v šedém, nenápadného vystupování, ale čile se do dění na pódiu zapojující: tak se i tentokrát představila v příštím roce už osmdesátiletá legenda britského revivalu. Vedle Mr. Ackera Bilka je Chris Barber jeho nejvýznamnějším představitelem.

Propojením tradičního amerického jazzu s britskou lidovou hudbou se Chris Barber v padesátých letech minulého století zasloužil o vznik nového hudebního žánru skiffle, předchůdce britského rock’n’rollu. Do svého Chris Barber Bandu, kde sám hrál na trombon, přizval posléze zpěváka a kytaristu Lonnieho Donegana a novým zvukem zvláštní sekce nazvané skiffle (hrál také na kontrabas a přidal valchu) zásadním způsobem ovlivnili hudební scénu. Rozpoutal se pravý skifflový boom, na jehož vrcholu existovalo jen v Anglii na pět tisíc kapel tohoto žánru.

Podnítil vznik Beatles Inspiroval spoustu mladých hudebníků – například John Lennon si nejprve založil skifflovou skupinu Quarry Men, jež těsně předznamenala Beatles, mladičký Paul McCartney se po zážitku z koncertu° v Liverpoolu rozhodl ke koupi kytary (a když pak počátkem šedesátých let složil píseň Cat Call, svěřil nahrávku právě Chrisi Barberovi)… Kdyby se sčítaly Barberovy zásluhy, patřil by k nim i fakt, že Lead Bellyho píseň Rock Island Line se v aranžmá a podání Donegana a His Skiffle Group, kde na kontrabas hrál Chris Barber, stala v roce 1956 obrovským hitem a dosud neznámého autora proslavila.

Chris Barber ostatně začátkem šedesátých let pořádal první britská turné americkým bluesmanům (například pozval Muddyho Waterse), což mělo za následek hnutí zvané „bluesová invaze“. Tehdy vznikaly kapely jako Rolling Stones, Bluesbreakers Johna Mayalla…

V šedesátých letech hrál Chris Barber pravidelně v Evropě, v roce 1963 vystoupil poprvé v Československu, kam potom zajížděl častěji. Například na Mezinárodní jazzový festival do pražské Lucerny v roce 1984 – z jeho nezapomenutelného vystoupení Čs. televize tehdy pořídila záznam.

Když zemřel Duke Ellington, Barber přijal část jeho orchestru, dál řídil svou kapelu, hrál vynikajícím způsobem na trombon, zpíval, v devadesátých letech nahrál živou desku s Lonniem Doneganem a Vanem Morrisonem… A tento muž v pondělí večer s chutí jamoval na nevelkém pódiu U Hasičů. Muzikantům o hodně mladším rozhodně stačil, živé oči pozorně sledovaly dění, tu přidal vokál, tu sólo na trombon. Jeho energie je nakažlivá. O moc mladší zpěvačka Eva Emingerová kapelníkovi, Barberovi i posluchačům přála, aby jim jazz, „který nás drží při životě“, všem vydržel.

***

Profil Josefa Krajníka čtěte v rubrice Lidé na straně 24

lidovky.cz

Videoklipy najdete na www.lidovky.cz/kultura

Koncert

Na poslední chvíli Nepříliš propagované vystoupení Chrise Barbera se odehrálo jen v kruhu přátel jazzového kapelníka Josefa Krajníka. Slavný host si do poslední chvíle nebyl jistý, zda pražskou odbočku ze svých současných vystoupení stihne.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!