Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Churavý sahal po medaili

Česko

KUUSAMO Nejzkušenější český sdruženář Pavel Churavý dosáhl hned v úvodním závodu Světového poháru druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Jednatřicetiletý člen Dukly Liberec v sobotu ve finském Kuusamu obsadil čtvrté místo a přiblížil se svému téměř sedm let starému životnímu výkonu, v nedělním závodě navázal Tomáš Slavík desátou příčkou.

Naposledy skončil Churavý mezi nejlepšími deseti v A skupině SP v lednu roku 2002, kdy v domácím závodě v Liberci dojel druhý. Základ nynějšího umístění dal už ve skokanské části, po níž mu patřilo osmé místo. „Skok mi vyšel opravdu bezvadně, byl můj rekordní,“ pochvaloval si Churavý.

Do běhu na deset kilometrů vyrazil minutu a pět vteřin po vedoucím Jannem Ryynänenovi a svou pozici ještě vylepšil. Většinu závodu se pohyboval ve skupince bojující o čtvrté místo a v závěru měl nejvíce sil.

„První čtyři kilometry jsem se trápil, ale pak už to bylo dobré. V cílovém kopci jako by ve mně bouchly saze,“ prohlásil.

Za třetím Anssim Koivurantou z Finska zaostal Churavý o 12 vteřin. Dalšího domácího sdruženáře Ryynänena odsunul na druhé místo obhájce celkového vítězství SP Ronny Ackermann z Německa, jenž startoval ze čtvrté pozice.

Churavý na něj ztratil 38,1 vteřiny. „Je to parádní výsledek. Jsem sice hodně unavený, ale nálada je výborná,“ prohlásil.

Na body v sobotu dosáhl z českého kvarteta ještě Tomáš Slavík, jenž obsadil 20. místo. Miroslav Dvořák byl dvaatřicátý, Aleš Vodseďálek pětatřicátý.

České barvy byly vidět i v neděli, postaral se o to právě sedmadvacetiletý Slavík desátým místem, což je jeho třetí nejlepší výsledek v kariéře. Po skoku byl jedenáctý a v běhu na deset kilometrů si o příčku polepšil, zatímco Churavý z jedenáctého místa postupně klesal až na sedmnáctou pozici.

Autor: