Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Churavý sahal po medaili

Česko

KUUSAMO Nejzkušenější český sdruženář Pavel Churavý dosáhl hned v úvodním závodu Světového poháru druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Jednatřicetiletý člen Dukly Liberec v sobotu ve finském Kuusamu obsadil čtvrté místo a přiblížil se svému téměř sedm let starému životnímu výkonu, v nedělním závodě navázal Tomáš Slavík desátou příčkou.

Naposledy skončil Churavý mezi nejlepšími deseti v A skupině SP v lednu roku 2002, kdy v domácím závodě v Liberci dojel druhý. Základ nynějšího umístění dal už ve skokanské části, po níž mu patřilo osmé místo. „Skok mi vyšel opravdu bezvadně, byl můj rekordní,“ pochvaloval si Churavý.

Do běhu na deset kilometrů vyrazil minutu a pět vteřin po vedoucím Jannem Ryynänenovi a svou pozici ještě vylepšil. Většinu závodu se pohyboval ve skupince bojující o čtvrté místo a v závěru měl nejvíce sil.

„První čtyři kilometry jsem se trápil, ale pak už to bylo dobré. V cílovém kopci jako by ve mně bouchly saze,“ prohlásil.

Za třetím Anssim Koivurantou z Finska zaostal Churavý o 12 vteřin. Dalšího domácího sdruženáře Ryynänena odsunul na druhé místo obhájce celkového vítězství SP Ronny Ackermann z Německa, jenž startoval ze čtvrté pozice.

Churavý na něj ztratil 38,1 vteřiny. „Je to parádní výsledek. Jsem sice hodně unavený, ale nálada je výborná,“ prohlásil.

Na body v sobotu dosáhl z českého kvarteta ještě Tomáš Slavík, jenž obsadil 20. místo. Miroslav Dvořák byl dvaatřicátý, Aleš Vodseďálek pětatřicátý.

České barvy byly vidět i v neděli, postaral se o to právě sedmadvacetiletý Slavík desátým místem, což je jeho třetí nejlepší výsledek v kariéře. Po skoku byl jedenáctý a v běhu na deset kilometrů si o příčku polepšil, zatímco Churavý z jedenáctého místa postupně klesal až na sedmnáctou pozici.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...