Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chvála citátů

Česko

Kdo se naučí Rozmarné léto Vladislava Vančury nazpaměť, může kdykoli mluvit i s tou nejvyšší společností. Chceteli odejít z nějakého nepříjemného prostředí, nestačí říct jen promiňte, já už musím. To vás nikdo nepustí. Oč účinněji zní věta: „Hodiny prchají a není v mé moci, abych je zadržel.“ To je na první poslech tak nepřehledné, že nikdo neřekne ani ň. Vančurova knížka je vůbec plná citátů s obrovským využitím. Je v ní i mnoho zmínek o panu prezidentu Havlovi. Na několika místech je například doporučení: „S Vaňkem se raď!“, v úvaze o kouzelnících je pak doslova: „Kdo jste kdy viděl dobré kouzelníky, jak jedí z hluboké misky primátorovy. Jsou na útěku pustou vsí, dokud jejich nevinná ztřeštěnost neskončí pěknou krádeží, vědeckou prací, odbojem anebo vládou.“ O jiném politikovi, který dosáhl Pyrrhova vítězství a kterého semlela kola dějin při posledních parlamentních volbách, je zde tato zpráva: „Sloužil několik sezón jako výstřední bouřlivák. Jeho kostel byl pochyben a proti všem pravidlům dobrého stavitelství. Neboť ať poznovu dím, čas propůjčuje důstojnost i zrůdám.“

V těchto myšlenkách jel jsem autobusem 131 na Julisku. Ten, kdo chce v Dejvicích mluvit s nejvyšší fotbalovou společností, musí umět nazpaměť knížku Oty Pavla Dukla mezi mrakodrapy. V úvodu je citát objevitele penicilinu sira Alexandera Fleminga: „Věnujte se sportům, zejména těm, které se provozují v družstvu. Patříte-li k nějakému teamu, nehrajte jenom pro sebe, ale pro svou stranu.“ Ta druhá věta je lehce zavádějící a vůbec ji nechápou Věci veřejné. Zdá se mi, že hrají víc pro svou stranu (čti partaj), a ne pro vládní team. Asi nikdo z nich nehrál kolektivní sporty. Předsedu Johna si ostatně nedovedu představit při žádné sportovní činnosti, ty rozkošné blondýnky budou tak možná sólové akvabely a ministr Bárta je nejspíš samostatný judista.

Utkání na Julisce zahajoval čestným výkopem ministr obrany a slávista Alexandr Vondra. Do míče se trefil, ale vypadal při tom trochu jako medvídek. Od listopadu ’89 je starší přesně o 21 kilogramů. „Kdysi to byli hranatí chlapci jako revoluce, ale revoluce se zakulatila a oni se zakulatili s ní.“ (Mňačko) Myslel jsem si, že ho budu jednou v nějakém historickém filmu hrát. Pan ministr byl původně moje váhová kategorie, ale teď je to jasné. Už je to role pro Tomáše Töpfra. Však si to, chlapci, v Senátu dohodněte.

Nevím, jestli na armádní sport zbudou nějaké peníze, i když rána z děla stojí víc než souprava kopaček a dresů. Zvláště když víme, že se jedná o dělo, které si za české zájmy nevystřelilo od 8. listopadu 1620, kdy byla na Bílé hoře rozprášena vojska Českého království.

Dukla vyhrála před padesáti lety Americký pohár, když ve finále porazila britský Everton 2:0. Na naši ambasádu došel tehdy lístek psaný dětskou rukou, od chlapce, který se již v New Yorku narodil: „Jeden maly poem pro veliky mužstvo. Dukla kopla dva. Vyhrala a byla jako dobra spravna armada.“ Karel Pošusta. Jeho citát tu uvádím proto, že minulý týden Dukla kopla Jihlavě tři.

POSLEDNÍ SLOVO

O autorovi| MICHAL PAVLATA, Petrušku Šustrovou dnes zastupuje herec a publicista Michal Pavlata

Autor: