Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

„Chyť tu topící se loď a nasměruj ji domů...“

Česko

„Pomalu padám, ty oči mě znají/ a já se už nedokážu vrátit/ ten pocit mě zaplaví a úplně mě vymaže/ jako bych zčernal/ Už trpěls dost/ a válčil sám se sebou/ a tento čas, to je tvá výhra...“

Falling Slowly vznikla v roce 2005 původně pro společnou desku Glena Hansarda a Markétu Irglovou The Swell Season, která má reflektovat šťastné období, které dvojice trávila společně v České republice. Byla to Hansardova první sólová deska mimo jeho domovskou kapelu The Frames. S nimi se už tehdy Markéta občas objevovala na pódiích a zpívala některé původní Glenovy písně. Falling Slowly však byla jedna z prvních, kterou složili společně, sami dva.

Kromě Swell Season písnička zazněla také v českém filmu Kráska v nesnázích, jehož režisér Jan Hřebejk Hansarda přizval ke spolupráci. V pozměněných aranžích byla natočena i v rámci soundtracku ke snímku Once Johna Carneye a i pro poslední řadovou desku The Frames s názvem The Cost. To byl také okamžik, který odstartoval diskuse o údajném porušením pravidel. O cenu totiž mohou usilovat jen písně, které vznikly výhradně pro konkrétní film a lidé je předtím nemohli slyšet. Americká filmová akademie ovšem nominaci písně po několika dnech potvrdila.

Falling Slowly zaujme jednoduchým a prostým motivem, aranže v duetu Markéty a Glena působí přirozeně i zajímavě. I po textové stránce je píseň vydařená, a i když občas až příliš sladká a patetická, přesto líbivá a na poslech příjemná.

Ameriku fascinuje také „příběh Popelky“, který celá historie úspěchu vzdáleně připomíná. Falling Slowly je klíčem, který otevřel dveře ke slávě a úspěchu. Kterým dvojice sice velmi slušně a vkusně, nicméně tvrdohlavě pohrdá.

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...