Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Činohra Národního je na ocet

Česko

PRAHA Zatímco scéna činohry Národního divadla měla včera na programu oblíbenou komedii Sluha dvou pánů, v zákulisí se odehrává drama mnohem vážnější.

Přední činoherní soubor zjistil, že ho žádný pán ani paní nechce vést. Tristní výsledek přineslo několik měsíců hledání protikandidáta současného šéfa činohry Národního divadla Michala Dočekala.

Napětí v souboru vrcholí právě dnes. Pokud se Dočekal odmítne výběrového řízení na další funkční období účastnit, dostane se ředitel Národního divadla Ondřej Černý do velmi nešťastné situace.

Poradní výběrová komise vytypovala podle jejího předsedy a rektora JAMU Václava Cejpka ty nejlepší. „Chtěli jsme navrhnout lidi, kteří v posledních osmi deseti letech prokázali v činoherním divadle osobitost a originalitu v souvislé řadě inscenací,“ popsal Cejpek. Mezi kandidáty tak nechyběla Hana Burešová, Miroslav Krobot, Jan Antonín Pitínský, Vladimír Morávek, Radovan Lipus, Martin Čičvák, Dušan Pařízek a David Radok.

Jenže na první pohled prestižní místo ve skutečnosti „netáhne“. Ani jeden z navrhovaných kandidátů do konkurzu jít nechtěl. „Chci být v tvůrčím kolektivu tady v Divadle v Dlouhé, Národní mě neláká,“ vysvětlila LN Burešová, umělecká vedoucí známého pražského divadla.

Dočekalovi jeho oficiální funkční období končí s příští divadelní sezonou. V čele činohry Národního divadla je od roku 2002 a těší se podpoře herců i odborníků.

Více čtěte na straně 2

Autor: