Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čínská média příhodu s botou zatajila

Česko

Čína odsoudila útok na premiéra Wen Ťia-paa během návštěvy v Cambridge. Většina Číňanů neměla tušení, co se vlastně stalo

LONDÝN/PRAHA Ten, komu se včera dostaly do rukou čínské noviny, si sice mohl přečíst o návštěvě premiéra Wen Ťia-paa ve Velké Británii a také o jeho schůzce s tamním premiérem Gordonem Brownem. Incident, při kterém jeden z účastníků premiérovy přednášky v Cambridge hodil po Ťia-paovi teniskou, však díky zásahu cenzury ze zpráv „vypadl“.

Jak napsal britský deník The Times, trochu lépe na tom byly hlavní čínské webové servery. Tam bylo možné najít zmínky o tom, že premiérova návštěva Británie neproběhla přesně podle plánu. Otiskly také prohlášení čínského ministra zahraničí ze včerejšího rána, ve kterém se rozhořčil nad nemístným přerušením premiérova projevu.

Ale co se přesně stalo? Ani ten, kdo si pro vysvětlení zapnul čínskou televizi, nebyl o nic moudřejší. Návštěva Británie zde byla označena jako „úspěch“ a scéna s botou byla z premiérova projevu pečlivě vystřižena.

Trochu více se bylo možné dovědět z neoficiálních webových serverů. Na jednom z nejčtenějších blogů kdosi vystavil fotku s šedivou teniskou. Odkazy pod ní konečně navedly čtenáře na několik zpráv o události převážně z britských médií a také na link na Sky News, kde bylo možné zhlédnout video zachycující incident.

Reakce? Jen negativní Na čínském internetu díky zásahům cenzury zůstaly pouze komentáře, které s útokem na premiéra nesouhlasily. „První, kdo hodil botou, byl génius, ten druhý je prasečí hlava,“ citovala jeden příspěvek agentura AFP. Pisatel tak reagoval na čin iráckého reportéra Muntadara Zajdího, který minulý rok hodil botou po tehdejším americkém prezidentovi Georgi Bushovi.

Zajdí, který se stal inspirací pondělnímu útočníkovi, je nyní ve vazbě a hrozí mu až 15 let vězení za porušení iráckého zákona o úmyslném útoku na hlavu státu. Na konci prosince odložil irácký soud líčení s ním na neurčito. Doma v Iráku je však reportér pro mnohé hrdinou. Ve městě Tikrítu byla minulý týden na jeho počest odhalena socha boty, která však zůstala na místě pouhý den. Poté musela být na příkaz místních úřadů odstraněna.

Mladíka, který v pondělí hodil botou po čínském premiérovi, zadržela britská policie. Podle britských médií bude obviněn z narušování veřejného pořádku a před soudem by se měl objevit 10. února. Identita 27letého muže zatím zůstává neznámá, pouze některé zdroje hovořily tom, že měl cizí, pravděpodobně německý přízvuk.

Dobré vztahy to nenaruší Muž zaútočil na čínského předsedu vlády v závěru přednášky o světové ekonomice, kterou Wen Ťia-pao pořádal na univerzitě v Cambridge. Nazval jej diktátorem a hodil po něm botou. Ta státníka asi o metr minula. „Čínská strana vyjadřuje silný nesouhlas s celým incidentem, Britové projevili čínské straně lítost a slíbili, že s útočníkem bude naloženo podle práva,“ tlumočila oficiální stanovisko mluvčí čínského ministra zahraničí Ťiang Jü. „Fakta ukázala, že tento narušitel byl veřejně odsouzen a jeho čin nijak nenaruší slibně se vyvíjející přátelské vztahy mezi Čínou a Británií,“ dodala mluvčí.

Autor: