Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čínský „životní prostor“ na Sibiři

Česko

Asijské části Ruska se pro Čínu stávají oblastí volné půdy, ekonomických možností i dostupných nevěst

MOSKVA/PRAHA Zatím mají s Číňany a jejich hyperaktivitou největší problém sibiřští medvědi.

Nedávno strážci ruského Birobidžanského hraničního přechodu zadrželi dva čínské pašeráky. Vlekli z ruské Sibiře do Číny medvědí tlapy. Museli zabít nejméně 90 ruských medvědů, jejich těla s krvavými pahýly místo končetin nechali jen tak pohozená v přírodě. Nejmenšímu medvídkovi bylo asi osm měsíců. Tlapičky měl jako miminko, skuhrali ruští pohraničníci a v duchu počítali, kolik kilometrů ostnatého drátu by bylo zapotřebí, aby se Rusko důkladněji oddělilo od Číny.

Adůvod? Zdaleka nejde jen o pašování zvířat. Rusům se honí v hlavách, jak se ubránit čínské expanzi, provázané pracovitostí, houževnatostí - a všudypřítomností.

„Životní prostor“ Nikdo neví přesně, kolik Číňanů v Rusku je, kolik z nich tady podniká načerno a kolik zde má pobyt legalizován. Ruské nacionalistické publikace hovoří nepokrytě o ohrožení ruského „životního prostoru“. Ale i v Číně se objevili ideologové, kteří za svůj nový „životní prostor“ pokládají právě svého severního souseda. Autoři publikace „Rossija serditsja“, která vyšla nedávno v Pekingu, například píší o tisících hektarů nevyužité úrodné půdy, kterou Rusové nechávají ležet ladem, zatímco „pilný Číňan by ji ihned obdělal“.

Poté, co se kniha objevila v ruském překladu, způsobila mezinárodní skandál. Podle hlavního znalce Číny v Rusku, profesora Institutu zemí Asie a Afriky Moskevské státní univerzity Vilji Gelbrase, Číňany doslova drásá jakýkoliv projev nečinnosti, zahálky, nevyužitá půda apod. „Vždyť v Číně připadá na 900 milionů zemědělců 120 milionů hektarů obdělávané půdy. Zbytek jsou neúrodné oblasti. Kolik připadá na jednoho? Je to mizérie! 0,13 hektaru.“

Pro srovnání: na každého obyvatele ruské vesnice připadá 2,5 hektaru obdělávané půdy. Jenže Rusové zase mohou Číňanům závidět něco jiného - sílu jejich rostoucího hospodářství. Obava Moskvy před ekonomickým vlivem Číny, která se každým rokem stále víc blíží k pozici první asijské velmoci, tak roste zároveň s tím, jak padá ruská ekonomika.

Ruští experti upozorňují na to, že dosavadní přistěhovalectví z Číny nelze ještě zdaleka považovat za invazi. Ta teprve přijde -a nebude způsobena jen ekonomickými faktory. Jak známo, politika jednoho dítěte vedla Číňany k tomu, že preferovali chlapce. Co dělali s narozenými děvčaty, se ví jen částečně. Jisté je, že v roce 2015 bude přes 30 milionů mladých Číňanů bez nevěsty.

Už nyní ovšem čínští muži patří mezi hlavní zákazníky tzv. sňatkového byznysu. Ruské ženy se za úplatu stávají manželkami cizinců, aby jim dopomohly k trvalému pobytu. Není ale vyloučeno, že zanedlouho budou Číňané tyto svazky vyhledávat nejen kvůli úřadům, ale proto, že doma na nevěstu prostě nenarazí.

Navíc v Rusku je žen přebytek -ruští muži umírají příliš brzy a konzumují příliš mnoho alkoholu. A tak proč by se bohatý Číňan nemohl stát v budoucnu vyhledávaným, lukrativním partnerem a otcem dětí? Pak by Rusům hrozila skutečně asimilace se vším všudy.

Dalším důvodem migrace je rostoucí čínská nezaměstnanost. Podle nejrůznějších údajů je dnes v Číně od 24 do 33 milionů nezaměstnaných. Právě ti pronikají na sever a zakládají zde nejrůznější podniky. „Čína se zřejmě zatím snaží osvojit si Dálný východ takovým způsobem, aby to Moskvu neznepokojilo. Hypoteticky se ale jednou Sibiř může stát čínskou provincií,“ dodává ruský znalec čínské duše Gelbras.

***

Čínské počty * Podle sčítání obyvatel z roku 2002 žilo v Rusku trvale a legálně jen 34,6 tisíce Číňanů, o dva roky starší odhad Kremlu hovořil o asi 200 tisících „ilegálů“. * Existují ale i jiné, neoficiální odhady. Podle profesora Vilji Gelbrase žilo už v roce 1999 v Rusku nejméně půl milionu Číňanů. A v roce 2006 se dokonce objevil odhad mluvící o šesti milionech. Počet ruských obyvatel Dálného východu je přitom necelých sedm milionů.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...