Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Církev se vrací k postním almužnám

Česko

BRNO Římskokatolická církev na jižní Moravě obnovuje tradici takzvané postní almužny. Lidé mohou věnovat na charitu peníze, které ušetří díky střídmosti v období půstu před Velikonocemi.

Sbírka začíná v první postní neděli, která letos připadá na 1. března, a potrvá do 5. dubna, řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

„Podstatou je to, že člověk do malé papírové schránky vloží obnos přibližně v hodnotě požitku, který si odřekl. Například dítě, když se vzdá čokolády, bonbonu nebo žvýkačky, dá do pokladničky tři koruny, dospělý za cigaretu ušetří pět korun,“ uvedl ředitel brněnské Diecézní charity Oldřich Haičman. Schránky si lidé mohou vyzvednout v každé farnosti.

Peníze jsou určeny na různé charitativní projekty a lidé je odevzdají na konci postního období. Podobné akce, které využívají starou tradici, pořádají už mnoho let v Německu, Rakousku, Británii, Polsku a na Ukrajině. „Postní almužna by měla být výsledkem snahy obohatit náš dosavadní způsob života. Půst obnovuje naše duchovní síly a umožňuje nám vnímat Ježíše Krista skrze potřeby našich bližních,“ popsal křesťanské vnímání postní almužny brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Na spodní stranu papírové schránky mohou také věřící napsat, jak a v čí prospěch by se mohla darovaná suma použít. Charita se tak chce dozvědět více informací o tom, jak lidé vnímají sociální situaci ve svém okolí i ve světě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: