Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Už bez nutnosti pracovního povolení v Česku. Kterých cizinců se to má týkat

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty. Přístup na trh práce by měli mít volný. Počítá s tím návrh nového nařízení vlády, které připravilo ministerstvo práce.
  9:30

Opatření má usnadnit situaci expertům a manažerům z cizích států. Na konci března úřady práce evidovaly 9271 zaměstnanců a zaměstnankyň ze sedmi vybraných zemí. Seznam států bude moci kabinet upravovat podle aktuálního stavu na trhu práce po projednání v tripartitě.

„Při výběru států bylo přihlédnuto zejména k tomu, že je pro Českou republiku prioritou podpora přijímání a zaměstnávání vysoce kvalifikovaných pracovníků a z bezpečnostního hlediska se v případě vybraných států jedná o státy s minimálním stupněm rizika,“ uvedlo ministerstvo. Podle něj má opatření usnadnit a urychlit vstup na český trh práce cizincům, kteří patří mezi nadprůměrně placené. Snížit se má i administrativní zátěž zaměstnavatelů.

Od července by měla začít platit novela o zaměstnanosti. Podle ní by povolení k práci, kartu zaměstnaneckou, modrou či vnitropodnikově převedeného zaměstnance neměli potřebovat lidé ze států na novém seznamu. Ten má vláda stanovovat ve svém nařízení po projednání v tripartitě.

Souhlasíte s tím, aby vybraní cizinci nemuseli mít v Česku pracovní povolení?

celkem hlasů: 1321

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00sobota 27. dubna 2024. Anketa je uzavřena.

Ne810
Ano493
Nevím, nemám názor18

Zdlouhavý proces povolení

Lidé ze zemí mimo EU a Evropský hospodářský prostor potřebují teď k práci v Česku povolení či karty. Někteří zaměstnavatelé a investoři poukazovali na zdlouhavý postup, který komplikuje situaci při přivážení expertů. Ministerstvo práce v podkladech k nařízení uvádí, že země na seznamu patří ve světě mezi ekonomicky nejsilnější a ČR dlouhodobě stojí o intenzivní spolupráci.

Autoři předpisu podotýkají, že v těchto státech ale „nelze vyžadovat reciproční přístup“ k českým pracovníkům. Podle ministerstva má sice Česko s většinou zemí ze seznamu kromě USA a Británie uzavřené dohody, podle nichž není povolení k práci potřeba, ale příliš se nevyužívají.

Zastávají vyšší pozice

Resort připomíná, že cizinci z vybraných států v ČR nejsou a nepracují nelegálně, nežádají tu také o azyl. Zastávají obvykle vyšší pozice a vykonávají kvalifikované práce. Úřady práce evidovaly na konci prvního čtvrtletí 9271 zaměstnanců a zaměstnankyň ze sedmi zemí na seznamu.

Víc než polovina pracovníků měla vyšší odborné, vysokoškolské či doktorské vzdělání a víc než 80 procent pracovalo na pozicích pro vysoce kvalifikované. Mezi všemi zaměstnanými cizinci v Česku má vyšší vzdělání asi desetina a na vysoce odborných postech je necelá pětina.

Lidé ze sedmi vybraných zemí představují 1,1 procenta zahraničních zaměstnanců v ČR, kterých bylo na konci března 817.940. Z USA pocházelo 2505 pracovníků a pracovnic, z Británie 4434, z Nového Zélandu 93, z jižní Koreje 929, z Japonska 717, z Kanady 389 a z Austrálie 204.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...