Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rusy vlastněné ČKD Blansko je v insolvenci, kvůli sankcím má zmrazené účty

Strojírenský podnik ČKD Blansko kdysi stavěl stovky vodních elektráren po celém světě a zaměstnával několik tisíc lidí. Dnes jich zůstaly jen necelé dvě stovky a firmě se nedaří naplňovat plány. foto: ČKD Blansko

Strojírenská společnost ČKD Blansko Holding je v insolvenci poté, co na sebe podala insolvenční návrh. Dluží přes 300 milionů korun, přičemž vlastní majetek pouze za přibližně 60 milionů. Jediným akcionářem tradiční firmy, v níž aktuálně pracuje 133 lidí, je ruská společnost Ťažmaš, která ji v roce 2010 koupila od skupiny J&T.
  14:40

Majitelem Ťažmaš je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad (FAÚ). Předseda představenstva Jaroslav Ochatrin v insolvenčním návrhu uvedl, že kvůli tomu nelze ČKD prodat a firma se ani nemůže účastnit tendrů na zakázky, které byly zdrojem jejích příjmů.

Sankce kvůli ruskému vlastníkovi navíc společnost zastihly v době, kdy po pandemii covidu rostly ceny energií i materiálu a dodavatelské řetězce byly narušené. K pádu firmy přispělo i to, že významným zdrojem zakázek pro ni bylo v minulosti právě Rusko. Prudký pokles poptávky nezvládala společnost kompenzovat snižováním provozních nákladů.

„V důsledku zpřísněni sankčního režimu došlo ke zrušení veškerých bankovních účtů firmy a žádná z českých bank v současné době není ochotna otevřít bankovní účet, což dělá provozování podniku a plnění zákonných povinností vůči věřitelům, zaměstnancům, státu a uspokojení věřitelů zcela nemožným,“ uvedl předseda představenstva.

Společnost je podle něj předlužená, protože vlastní majetek v přibližné výši 60 milionů korun, její závazky ale přesahují 300 milionů. V roce 2022 podle zveřejněné účetní uzávěrky vykázala ztrátu 262 milionů korun, o rok dříve skončila v minusu 55 milionů.

ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny.

29. října 2020

Autoři: ,