Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Clijstersová vypadla po velkém zkratu

Česko

Příběh dvou belgických tenistek a bývalých světových jedniček má na Australian Open už jen jednu hrdinku -Justine Heninovou. Její krajanka Kim Clijstersová vyhořela v duelu s Ruskou Petrovovou a po první porážce v roce 2010 opustila grandslamový turnaj.

MELBOURNE/PRAHA Jako by to ani nebyla ona. Kim Clijstersová loni prožila pohádkový návrat, když po dvou a půl letech bez tenisu vyhrála US Open. Jenže hned ve 3. kole prvního grandslamu nové sezony předvedla obrovský zkrat.

Bývalá světová jednička uhrála v zápase s Ruskou Naďou Petrovovou jen jediný game, nevěděla si rady s jejím podáním a natropila šestadvacet nevynucených chyb. Po výsledku 0:6 a 1:6 nečekaně brzy vypadla z Australian Open. V Melbourne zahrála hůř jen při své premiéře v roce 2000. Byla to také její vůbec nejtěžší porážka od roku 2003, kterou tehdy utrpěla na Roland Garros od krajanky Justine Heninové.

„Byla jsem úplně mimo. Nemohla jsem v sobě najít ten správný cit pro míč,“ zlobila se po zápase patnáctá nasazená hráčka turnaje Clijstersová.

Takový výpadek od ní nečekal opravdu nikdo. V prvních dvou kolech neztratila na Australian Open ani set a s Petrovovou vyhrála všechny čtyři předchozí střetnutí. Heninová slavila 500. vítězství „Stane se jen jednou za dlouhou dobu, aby vám zápas tolik nesedl. Ale stejně to pěkně naštve,“ krčila nešťastně rameny tenistka, která pět svých posledních vystoupení v Melbourne proměnila alespoň v postup do semifinále.

Šestadvacetiletá Clijstersová je žena návyků. Aby podávala dobré výkony, musí přísně dodržovat stále stejnou životosprávu, tréninkový program i další denní rituály. „Jsem zklamaná a trochu zmatená. Udělala jsem všechno stejně jako jindy. Hrála jsem ale neobvykle špatně. Bude nejlepší, když odjedu domů, na všechno zapomenu a zase začnu tvrdě trénovat,“ předsevzala si.

Clijstersová balí kufry a zachránit čest belgických hvězd, jež loni ohlásily návrat k profesionálnímu tenisu, musí její sedmadvacetiletá krajanka Heninová.

Ta ovšem včera měla úplně opačné starosti. Poté, co postoupila přes Rusku Alisu Klejbanovovou do osmifinále Australian Open a připsala si jubilejní pětisté vítězství v kariéře, rozdávala úsměvy na všechny světové strany.

„Byl to dnes tak trochu boj o přežití, ale je vždycky dobré vyhrát takový typ zápasu a jít dál,“ uvedla po třísetové bitvě Heninová.

O pár hodin později ji mohl zamrzet jen fakt, že přišla o teoretickou možnost pomstít se své krajance Clijstersové za porážku ve finále turnaje v Brisbane. Pokud by totiž obě postoupily do čtvrtfinále, došlo by i v Melbourne na jejich vzájemné střetnutí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!