Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

CO PŘINESLY PODZIMNÍ BITVY O EVROPSKÝ ŠAMPIONÁT 2012

Česko

Nejlepší střelec * Klaas-Jan Huntelaar (Niz.) 8 gólů Nizozemsko vyhrálo všechny čtyři zápasy a hlavní podíl na tom měl jeden muž: Klaas-Jan Huntelaar. Bývalá hvězda Ajaxu se sice neprosadila v Realu Madrid ani AC Milán, v podzimní části kvalifikace ale září. Ve čtyřech utkáních dal osm gólů ze dvanácti svého týmu. Tedy o pět branek více než celý český tým.

Nejlepší tým * Německo 4 vítězství, skóre 13:1 Jen čtyři týmy zatím odehrály zápasy kvalifikace bez ztráty jediného bodu -Španělsko, Norsko, Nizozemsko a Německo. Dva posledně jmenované celky navíc již sehrály čtyři utkání. Za nejlepší tým vybíráme Německo, které dalo nejvíce branek (13) a zvládlo i domácí utkání s Turky, kteří měli v hledišti jasnou převahu.

Nejhorší tým * San Marino 0 bodů, skóre 0:21 Který z fotbalových trpaslíků dostává největší výprasky? Bez jediného bodu i vstřelené branky zůstávají pouze celky Kazachstánu a San Marina. Zatímco ale Kazaši inkasovali „pouze“ desetkrát, brankář Aldo Simoncini ze San Marina tahal míč ze své sítě už jedenadvacetkrát. Jeden gól si navíc dal sám.

Největší překvapení * Černá Hora 4 zápasy, 10 bodů Ve skupině G měla být Černá Hora v konkurenci Anglie, Švýcarska a Bulharska jen do počtu. Opak je pravdou. Černohorci sice vstřelili jen tři branky, ale každá z nich znamenala vítězství. Cenný bod za remízu 0:0 si navíc odvezli i z Anglie a jsou jasně první ve skupině. Minimálně baráž je hodně blízko.

Největší propadák * Arménie-Slovensko 3:1 Po dvou utkáních to vypadalo, že Slováci jasně míří na další šampionát. Účastníci mistrovství světa v JAR vyhráli i v Rusku a jasně vedli skupinu. Pak ale přišel šok v podobě tříbrankové prohry na hřišti Arménie - až 105. týmu světového žebříčku. Výběr trenéra Weisse to bude mít hodně těžké. Momentálně je až čtvrtý.