Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co se vyrojí z Kolečkova Úlu

Česko

Nový autorský projekt tvůrčího týmu A studio Rubín se představí na Nové scéně

PRAHA Dramatik Petr Kolečko a režisér Thomas Zielinski uvedou 1. listopadu na Nové scéně svůj nový autorský projekt s poněkud lapidárně znějícím názvem Úl.

Na nové inscenaci se podílejí herci spříznění s A studiem Rubín v čele s Ondřejem Pavelkou, Leošem Nohou či Janou Strykovou. Tvůrčí tým pak tvoří umělci, kteří spolupracovali na inscenaci Rubínu Díra. Podle Petra Kolečka, který na této studiové scéně působí jako dramaturg, by chtěli přenést své zkušenosti s autorským divadlem na větší scénu.

Tématem hry by mělo být diletantství. „Textová předloha, kterou jsme s Thomasem Zielinským připravili, se vlastně skládá z banálních každodenních obrazů ze života soudobého pracujícího lidu. Pomocí divadelní nadsázky chceme v těchto jednoduchých scénách ukázat, jak absurdní je naše přesvědčení o tom, že naše práce, potažmo existence na tomto světě má smysl.“ Herci, co nemají čas Režisér Thomas Zielinski zdůrazňuje, že scénář hry je polotovar, který si o své řešení teprve řekne. „Text Úlu se nedá chápat jako přenosná fixní divadelní hra. Je to spíše návod k divadelním obrazům, jež směřují k domluvenému tématu. To je pro nás hybným motorem. Zní to banálně, ale je to tak.“ Zielinski tvrdí, že by chtěl dospět k totálnímu divadlu. „Mohl by to být i kabaret, který si ale podrží svou svobodu,“ dodává. „Zároveň ale chceme, aby představení bylo divácky atraktivní. Téma je jednoduché, není důvod ho uzavírat do sebe v překombinovaném a nesrozumitelném tvaru. Vzhledem k vytíženosti zúčastněných herců budou podmínky pro zkoušení značně omezené, což ale v zásadě odpovídá tématu inscenace.“ V nastudování se objeví i další herci: Alena Štréblová, Anita Krausová, Jiří Ployhar, Petr Lněnička či Eva Salzmannová. První repríza se koná 8. 11.

Dramatik Petr Kolečko provozuje autorské divadlo v Rubínu již delší dobu, úzce spolupracuje nejenom s Thomasem Zielinským, ale jako dramaturg kladenského divadla i s jeho zánovním šéfem Tomášem Svobodou. Spolu nedávno slavili úspěch například s antimuzikálovou parodií Pornohvězdy v Roxy, v loňské sezoně zase v domovském Astudiu Rubín potěšili sarkastickým Kouzelníkem, kde mimo jiné exceloval Roman Štabrňák.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...