Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čočky byste si měli vyzkoušet

Česko

Vybíráte si své první kontaktní čočky? Pak vězte, že nejde o žádnou legraci. Správná volba totiž vyžaduje důkladné vyšetření. A dobrého kontaktologa nebo optometristu poznáte i podle toho, zda vám jej nabídne.

Každý člověk, který se chystá dát vale brýlím a rozhodne se přestoupit na kontaktní čočky, by se svým kontaktologem měl nejdříve absolvovat podrobný pohovor. Při něm se odborník vyptá na rodinnou anamnézu a životní styl dotyčného. I ten totiž může mít na výběr kontaktních čoček zásadní vliv.

Po rozhovoru následuje pečlivé vyšetření oka, při kterém odborník určí aktuální stav oka a počet dioptrií. Na biomikroskopu také lékař podrobně prozkoumá stav předního segmentu oka. „To obnáší vyšetření víček a hlavně jejich okrajů se žlázkami, zhodnocení kvality a kvantity slzného filmu,“ vysvětluje prezident České kontaktologické společnosti MUDr. Pavel Rezek. „Podrobně se vyšetřují také spojivky a hlavně rohovka včetně změření jejího rozměru. Kontroluje se také stav přední oční komory a čočky,“dodává. K takovému vyšetření je třeba celá řada specializovaných přístrojů včetně takzvané štěrbinové lampy s biomikroskopem či autorefraktor na měření hodnoty refrakční vady – tedy toho, jaký typ a jak silné čočky bude pacient potřebovat.

Neodcházejte, dokud vám čočky nesedí

Všechna tato vyšetření vedou k výběru čoček, které budou klientovi maximálně vyhovovat. Lékař spolu s klientem rozhodne, jaký typ a jaký režim nošení je pro něj nejvhodnější, a poradí mu, jak o čočky pečovat.

Doktor Rezek upozorňuje, že součástí prvního společného sezení je i nácvik nasazení a vyjmutí čoček. „Žádný klient nesmí odejít z aplikačního střediska, aniž by je uměl nasadit a vyndat,“ konstatuje. Do „úvodní lekce“, která trvá se vším všudy půl hodiny nebo i déle, patří podle slov odborníka i důkladné poučení o možných komplikacích. Klient také musí počítat s tím, že komentář lékaře bude přerušen testovacími procházkami s kontaktními čočkami v očích. To aby se obě strany přesvědčily, že dobře sedí a nedělají klientovi v očích žádné problémy.

***

Když se řekne...

Kontaktolog: Odborník na kontaktní čočky. Nasměrovat vás k němu může například váš oční lékař. Optometrista: Jde o zdravotnického pracovníka, který se specializuje na vyšetření zraku a výběr kontaktních čoček. Pracují většinou v oční optice a mívají bakalářské nebo magisterské vzdělání.

Autor: