Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Colin McRae zahynul při pádu vrtulníku

Česko

LONDÝN Populární skotský automobilový jezdec Colin McRae zahynul při pádu vrtulníku, který sám pilotoval. Bývalý mistr světa v rallye nepřežil letecké neštěstí, které se přihodilo v sobotu odpoledne poblíž jeho domova v Lanarkshire na jihu Skotska.

Příčiny havárie zatím nejsou známy a nepřežil ji nikdo ze čtyř pasažérů. O jejich identitě britská média spekulovala takřka 24 hodin, ale již včera dopoledne McRaeův agent Jean-Eric Freudiger potvrdil, že devětatřicetiletý světový šampion z roku 1995 vrtulník pilotoval a na palubě s ním byl i jeho pětiletý syn Johnny. Dalšími oběťmi byli jeden dospělý a další dítě, McRaeovi blízcí přátelé.

Policie měla s identifikací mrtvých těl značné problémy, neboť stroj se po pádu v lese ocitl v plamenech a byl zcela zdemolován. V jednu chvíli s ohněm bojovalo až čtyřicet hasičů.

Obavy z úmrtí zkušeného rallyeového jezdce, který v seriálu mistrovství světa závodil ještě loni a v sezoně 2005 jej angažovala také stáj Škoda, vyvolala v sobotu už samotná zpráva o pádu vrtulníku. Ten byl totiž na McRae zaregistrován a on sám licenci na jeho řízení vlastní.

K neštěstí došlo už na pozemcích v blízkosti McRaeova sídla, když se čtyřčlenná posádka vracela z návštěvy nedaleké vesnice. „Při zpáteční cestě krátce po čtvrté hodině odpoledne začal mít vrtulník problémy a náhle se zřítil,“ řekl vyšetřující důstojník Tim Love.

Pokračování na straně 22

Colin McRae zahynul při pádu...

Dokončení ze strany 24

McRae měl s manželkou Alison ještě devítiletou dceru Hollie, ty na palubě vrtulníku nebyly. Českým fanouškům zůstane navždy zachováno v paměti jediné Skotovo vystoupení v barvách továrního týmu Škoda Motorsport v roce 2005. Česká stáj tehdy už trochu stárnoucího šampiona angažovala na závěrečný podnik sezony - Australskou rallye. Mnoho ale nechybělo a McRae mohl dotáhnout vůz Škoda Fabia WRC na první stupně vítězů. Zůstalo ale jen u možnosti. S Finem Rovanperäou se přetahoval o druhou příčku, ale nakonec musel odstoupit kvůli preventivní výměně spojky. Mechanici ji totiž v posledním servisu nestihli vyměnit a jezdec ve stanoveném čase neopustil servisní zónu. „Jsem hrozně zklamaný. Dokud trval, byl to hezký sen.“ řekl tehdy. „Věřili jsme, že se dostaneme na druhé místo, ale nepovedla se rutinní výměna. Něco takového se může stát kdykoli a v jakémkoliv týmu, ale smutné je, že se to přihodilo právě teď.“ Britové v krátké době truchlí nad ztrátou druhého skvělého rallyového jezdce a bývalého šampiona. V listopadu 2005 totiž zemřel s nádorem na mozku Richard Burns. Ten byl ještě o pět let mladší.

***

McRae - nejmladší mistr světa v rallye

Colin McRae, v 27 letech byl nejmladším šampionem v rallye v historii. V 146 soutěžích MS vybojoval 25 vítězství, což jej řadí na čtvrté místo za Sébastiena Loeba (33), Marcuse Grönholma (30) a Carlose Sainze (26). „Létající Skot“ se stal mistrem světa v roce 1995 s vozem Subaru, druhý skončil v letech 1996, 1997 a 2001, třetí v roce 1998. Dvakrát startoval na dakarské rallye (2004 a 2005).

Autor: