Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Concepción neuchránil ani přesun

Česko

MĚSTO ZKÁZY

Zemětřesení a tsunami trápily obyvatele natolik, že bylo v polovině 18. století rozhodnuto o přemístění města kus do vnitrozemí.

CONCEPCIÓN Bylo největším městem, které se nacházelo v dosahu těch nejsilnějších otřesů - epicentrum leželo jen něco málo přes sto kilometrů daleko. A právě Concepción se kvůli tomu stal i tím nejpostiženějším místem.

Z tisíců domů zbyly ruiny, silnice se rozpadly, auta byla poházena všude kolem, stožáry s elektřinou popadaly. Počty obětí se během dne postupně zvyšovaly až na večerních 350. Desítky lidí stále zůstávaly zasypány v sutinách. Tisíce obyvatel města trávily noc na včerejšek ve stanech na ulici - buď kvůli tomu, že přišli o střechu nad hlavou, anebo ze strachu před novými otřesy. A objevily se i případy rabování. „Není jiná možnost než si sem přijít nabrat jídlo,“ řekl agentuře Reuters jeden z rabujících. Policie ale byla jiného názoru a proti zlodějům, kteří odnášeli i elektronické spotřebiče a další zboží, použila vodní děla.

Není to přitom poprvé, co Concepción zažil zemětřesení - respektive co jej zažilo město tohoto jména. Nynější osídlení, které je i s přilehlými aglomeracemi druhé největší v Chile (samotné město je jedenácté) tu totiž vždy nebylo. Město s celým názvem „La Concepción de María Purísima del Nuevo Extremo“ bylo založeno na pobřeží Tichého oceánu již v roce 1550. Kromě plenění během různých válečných konfliktů ale město decimovala i zemětřesení provázená vlnami tsunami - a to s odstupem několika desítek let.

Po mimořádně silných otřesech z května roku 1751 se úřady rozhodly město přestěhovat kousek na jih do vnitrozemí, k ústí řeky Bío-Bío. Místo původního Concepciónu zůstalo neobydlené necelých sto let. V roce 1842 tu bylo založeno město Penco, které zde stojí dodnes.

***

Zemětřesení v Chile

Zem se otřásla v půl osmé středoevropského času asi 317 kilometrů jihozápadně od metropole Santiago de Chile, v hloubce zhruba 35 kilometrů. Epicentrum tak bylo v Tichém oceánu asi 100 kilometrů od pobřeží. Otřesy o síle 8,8 stupně Richterovy škály patří mezi nejsilnější, jaké kdy měřicí přístroje na planetě zaznamenaly.

Autor: