Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Contempuls: puls nové hudby

Česko

Nový festival soudobé hudby Contempuls startuje v neděli 9. listopadu v industriálním prostoru bývalé továrny La Fabrika v pražských Holešovicích.

PRAHA Pilotní ročník festivalu, který v kalendáři nahrazuje zaniklý Maraton soudobé hudby, si klade za cíl „přinést pražskému publiku hudbu mezinárodně významných a uznávaných skladatelů ztělesňujících nejzajímavější a nejsledovanější vývojové proudy současné scény“. Tři dvojprogramy (vždy od 19 a 21 hodin) se uskuteční 9., 21. a 22. listopadu.

Těžiště festivalové dramaturgie spočívá v nejnovější tvorbě, ale na programu má i klíčové skladby starší (ze 60. a 70. let), které domácí publikum dosud nemělo příležitost naživo slyšet. Většina skladeb bude uvedena v české premiéře.

Festival Contempuls, pořádaný Hudebním informačním střediskem, zahájí sólový recitál italského klavíristy Emanuela Torquatiho, jenž se specializuje na současnou hudbu. Torquati spolupracuje se skladateli formátu Wolfganga Rihma, Kaiji Saariaho či Jonathana Harveyho, ale kromě nejnovější hudby je jeho doménou rovněž dílo Oliviera Messiaena, za jehož interpretaci sklidil příznivý kritický ohlas. Na svém prvním pražském koncertě provede Torquati skladby pro klavír a elektroniku a premiéru kompozice českého skladatele Miroslava Srnky.

Druhý koncert festivalu představí od 21 hodin renomovaný ansámbl musikFabrik z německého Kolína, který přiveze skladbu Hoffnung Karlheinze Stockhausena a kompozice Helmuta Lachenmanna (Gran Torso) a Györgye Ligetiho (Trio).

Koncerty poběží na internetu Contempuls letos pozval především zahraniční interprety a soubory: kromě musikFabrik patří k největším magnetům britský violoncellista Rohan de Saram ze slavného Arditti String Quartet či španělský soubor Smash s flétnistkou Clarou Novákovou. Představí se také český perkusista Tomáš Ondrůšek, proslulý netradičním přístupem k bicím nástrojům, které často sám vyrábí z nalezených předmětů. Dalším českým zástupcem je Fama Quartet – smyčcové kvarteto založené hráči Pražské komorní filharmonie.

Záznamy všech festivalových koncertů budou vysílány ve vysoké kvalitě prostřednictvím internetového rádia – přístup k němu budou mít všichni, kdo si koupí vstupenky. Ty se dají rezervovat na adrese info@contempuls.cz a stojí 200 Kč na oba koncerty jednoho večera nebo 500 korun na celý festival.

Podrobný program je k dispozici na festivalových stránkách www.contempuls.cz.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.