Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Povinná izolace končí. Lockdowny a respirátory byly zbytečné, řekl odborník

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Lidé nemocní s covidem-19 by podle ministerstva zdravotnictví stále měli zůstávat doma a vyhýbat se kontaktu s vnímavými jednici, například staršími lidmi, aby je nenakazili. Povinné sedmidenní izolace pro každého pozitivně testovaného nebudou lékaři nařizovat od čtvrtka, dál je ale mohou nařídit lidem, u nichž je vyšší riziko například v zaměstnání.
  15:49

Ministerstvo to ve středu uvedlo v tiskové zprávě. Vyhláška, která po více než třech letech epidemie izolace ruší, vyšla ve středu ve Sbírce zákonů. Nyní již zrušená opatření – co se týče obecně zdravé populace – někteří odborníci kritizují. Dlouhé lockdowny i nošení respirátorů byly například podle imunologa Vojtěcha Thona zbytečné, imunita populace je kvůli tomu v horším stavu.

„Izolace bude nařizována primárně v případech, kdy míra rizika je vyšší než akceptovatelná, například u osob pracujících s imunitně oslabenými jedinci a chronicky nemocnými pacienty, a nebude možné stanovit jiná protiepidemická opatření,“ uvedli zástupci ministerstva.

První potvrzené případy covidu-19 se v Česku objevily 1. března 2020. Dosud mělo podle dat ministerstva zdravotnictví pozitivní test na covid více než 4,6 milionu osob, skoro desetina z nich byla pozitivně testována opakovaně. Od konce roku 2020 je dostupné očkování, podstoupilo ho 65,5 procenta populace. Třetina má i posilující dávku a 7,5 procenta dvě posilující dávky vakcíny.

Největší vlny epidemie Česko zažilo od října 2020 do května 2021 a znovu od podzimu 2021 do jara 2022. V nemocnicích bylo najednou i téměř osm tisíc pacientů s covidem-19. Nejvíc pozitivně testovaných za den bylo na konci loňského ledna, kdy jich bylo přes 63 tisíc lidí. V té době se ale mnohem méně plnily nemocnice, v posledním roce nebylo najednou hospitalizovaných více než tisícovka.

Řešíte ještě covid?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 26. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

Ne578
Ano75

Pro srovnání za poslední týden mělo pozitivní test zhruba 1300 lidí a v nemocnicích je 300 pacientů, z nich 16 na jednotkách intenzivní péče. Malý zájem je teď o očkování. V posledním týdnu se nechalo očkovat 414 osob, z nich 34 očkování zahájilo a ostatní dostávali první či další posilující dávku.

Ministerstvo zdravotnictví dál doporučuje udržování rozestupů od ostatních lidí, časté mytí rukou a několikrát denně větrání. „Pokud máte příznaky onemocnění, zůstaňte raději doma a omezte na nezbytné minimum kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři a osoby s chronickým onemocněním, abyste zabránil šíření onemocnění, například v pracovních nebo dětských kolektivech,“ uvedlo ministerstvo. Pokud je to možné, nemocní mají využít práci z domova.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!