Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čísla rostou, ve čtvrtek přibylo 306 případů. Klíčový ukazatel také stoupá, pandemie stále zrychluje

Česko

  8:37
Laboratoře za čtvrtek hlásí 306 nových případů nakažení koronavirem. Provedly přes 56 tisíc PCR testů a přes 43 tisíc testů antigenních. Číslo R, které udává, jak rychle se nákaza mezi lidmi šíří, je na hodnotě 1,12. Středeční statistiky ukazovaly 1,05. Pandemie tedy stále zrychluje.

Zdravotníci použili 17 721 vakcín, zájem o očkování však každým dnem klesá. Incidence je 14. Ve středu byla na hodnotě 13. Číslo udává počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden. V nemocnicích je aktuálně 56 lidí, 10 z nich je v kritickém stavu.

Z regionů jsou na tom stále nejhůře Karlovy Vary. Mají 51 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Na druhém místě jsou České Budějovice.

„Podzimní vlny covidu se nemusíme bát“, míní imunolog Vojtěch Thon. Většina Čechů má podle něj silnou imunitu. Studie jeho týmu na 30 tisících lidech ukázala, že na konci března – ještě než se pořádně začalo s očkováním – 51 procent z nich mělo protilátky proti koronaviru.

Více než dvě třetiny z dvaceti dvou dětí ze Základní školy Jižní předměstí v Rokycanech, u kterých antigenní testy v první školní den odhalily pozitivitu na covid-19, se vrátí do školy. Kontrolní PCR testy totiž virus nezachytily. Na podzim ministerstvo zdravotnictví chystá velkou studii. Má zjistit stav promoření. Chce do ní zapojit tisíce dobrovolníků.

Strážnici, kteří se zapojili do boje proti pandemii koronaviru, mohou získat jednorázovou odměnu nejméně 10 tisíc korun. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka bylo nasazení strážníků stejně důležité jako nasazení zdravotníků, hasičů a policistů. Ti své odměny již dostali.

Autor:

Mohlo by vás zajímat