Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Crystalex po roce obnovil výrobu

Česko

NOVÝ BOR Návrat do práce znamenal včerejší den pro 250 sklářů firmy Crystalex CZ v Novém Boru. Ta po roce obnovila s novým majitelem výrobu. Před rokem ve zkrachovalém Crystalexu pracovalo 1300 sklářů.

Většina pracovníků, kteří do sklárny nastoupili, v podniku již pracovala, a proto se vraceli na své původní pozice, řekl personální ředitel Tomáš Nápravník. Do poloviny roku chce podnik v Boru zaměstnat další stovku pracovníků.

Nový vlastník Crystalexu CZ (dříve CBC Invest) zahájil výrobu na dvou automatických linkách. Linky pracují v nepřetržitém provozu a denně vyrobí na 50 tisíc sklenic z nejprodávanějších souborů stolního skla Claudia a Diana. V létě chce firma rozjet další dvě linky, celkem jich má k dispozici osm, řekl výkonný ředitel Miroslav Šebesta.

„Pracujeme i na nových vzorech, které chceme zákazníkům představit na největším veletrhu skla – Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem,“ řekl jednatel společnosti Jiří Hudera. Na letošní rok plánuje firma obrat kolem 600 milionů korun a hospodaření by podle Hudery mělo být mírně ziskové. Pro příští rok počítá podnik s dalším růstem tržeb, až na 800 milionů, záležet ale bude na zakázkách. Největšími odbytišti Crystalexu CZ jsou podle Hudery trhy v Německu a Rusku. Hlásí se ale i noví zákazníci.

Padesát milionů na obnovení výroby Novoborský Crystalex byl ještě na podzim 2008 největším podnikem zkrachovalé sklářské skupiny BCT s ročním obratem kolem 1,5 miliardy korun.

V té době zaměstnával přes 1800 pracovníků v Novém Boru, Karolince, Hostomicích a Vrbně pod Pradědem. Od 22. září 2008 je společnost stejně jako celá skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Výroba v Novém Boru se zastavila na začátku loňského roku, když banky po skončení moratoria odčerpaly z účtů podniku veškerou hotovost.

Sklárnu v Novém Boru a závody v Hostomicích a Karolince koupila loni na podzim firma CBC Invest s ruským kapitálem za 363 milionů korun. „Dalších 50 milionů jsme museli investovat do obnovení výroby,“ řekl Hudera.

Vyrábí se ale jen v Karolince a v Novém Boru, technologii z Hostomic nechali vlastníci demontovat a převézt do Boru. CBC Invest získal nejen továrny, ale i chráněné vzory skla a značku Crystalex, od loňského listopadu proto podniká pod novým názvem Crystalex CZ.

Oživení výroby v Crystalexu vítají nejen zaměstnanci a jejich rodiny, ale také město.

„Konečně je tu naděje, že se situace ve městě začne zlepšovat,“ řekl starosta Jindřich Mareš.

Vysoká nezaměstnanost se totiž promítla i do tržeb obchodů a poskytovatelů služeb, restaurace zely prázdnotou. „Věříme, že to pomůže i městskému rozpočtu, loni nám zastavení sklárny a další dopady hospodářské krize zkrátily městský rozpočet o 40 milionů korun,“ dodal Mareš.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.