Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

ČSSD nemá kádry do rady

Česko

PRAHA Oficiálně sice včera Lukáš Plachý kvůli pokusu o uplácení spolustraníků rezignoval pouze „do vyšetření případu“ a má do rady Prahy stále otevřená vrátka, pokud by se ukázalo, že je nevinný. Ve skutečnosti už však podle informací LN s jeho návratem do funkce radního pro životní prostředí nepočítá ani primátor Bohuslav Svoboda, ani špičky pražské ČSSD v čele s jejím šéfem Petrem Hulinským.

Socialisty tak pravděpodobně čeká výběr náhradníka. Ze čtrnácti zastupitelů však buď už lidé v radě magistrátu Prahy jsou, nebo se pro tuto funkci z různých důvodů diskvalifikovali. V úvahu proto připadají jen dva socialisté. Někdejší místostarosta Prahy 8 Roman Petrus a advokátka Lenka Teska Arnoštová. Málokdo totiž čeká, že by policie nebo vnitřní kontrolní orgány socialistů mohly zvrátit události zachycené na nahrávkách, které pokus o úplatek dokumentují.

Při hledání náhradníka za Plachého budou mít socialisté potíže. Karel Březina, Petr Dolinek, Antonín Weinert a Lukáš Kaucký už radními jsou. Jan Slezák byl důstojníkem pohotovostního pluku SNB při Palachově týdnu v lednu 1989, kvůli čemuž už jednou musel post radního opustit. Františka Adámka handicapuje fakt, že byl po roce 1989 tajemníkem ÚV KSČ. Jiří Dienstbier mladší koalici s ODS odmítá.

Miroslava Pocheho diskvalifikuje fakt, že rozděloval odměny z městských společností přes spolustraníky do ČSSD, kvůli čemuž musel opustit stranické funkce. Miloslav Ludvík chce zůstat šéfem nemocnice v Motole. „Stará tvář“ Petr Hulinský by do rady ani nešel. Daniel Hodek je zase místostarostou Prahy 1. V úvahu tak připadají pouze Petrus a Teska Adámková. Favoritem ČSSD bude podle informací LN spíš šéf bytového výboru Petrus.

Autor: