Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD odstavila Foldynu

Česko

Ústecký kraj má hejtmana. Nečekaně Janu Vaňhovou, místopředsedkyni ČSSD

ÚSTÍ NAD LABEM Hejtmankou Ústeckého kraje včera zastupitelé zvolili místopředsedkyni ČSSD Janu Vaňhovou.

Lídrem sociálních demokratů byl původně Jaroslav Foldyna, nakonec ale ČSSD do čela kraje navrhla Vaňhovou. Ta pak dostala 40 hlasů, proti hlasovalo pět zastupitelů a tři se zdrželi. Její protikandidát dostal 12 hlasů, proti němu se vyslovilo devět a zdrželo se 27 zastupitelů.

Vaňhové dali hlas nejen sociální a občanští demokraté, kteří ji nominovali, ale i část zastupitelů za KSČM a hnutí Severočeši.cz. Foldynu, kterého navrhla zastupitelka Olga Hrebičková (ČSSD), podpořili hlavně členové hnutí Severočeši. cz a komunisté. Hrebičková uvedla, že k nominaci ji přimělo 9068 preferenčních hlasů, které Foldyna ve volbách dostal. Foldyna během hlasování na rozdíl od Vaňhové sám sobě hlas nedal. V okamžiku, kdy se hlasovalo o nové hejtmance, zvedl ruku pro ni.

Včerejší schůzi zdržel anonym, jenž na policii nahlásil, že v budově krajského úřadu v Ústí nad Labem je uložena bomba.

Foldyna před časem řekl, že se mu nelíbí takzvané smlouvy o spolupráci, které ČSSD dojednala s ODS a odpadlíkem z hnutí Severočeši.cz Mirkem Bernasem. Podle nich v radě kraje zasedne sedm sociálních demokratů, tři občanští demokraté a Bernas.

Podle serveru iDnes.cz ale sociální demokracie Foldynu „odškodní“. Přidělila mu post placeného šéfa zahraničního výboru na krajském úřadu.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...