Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD oslovila právníky kvůli veřejné volbě

Česko

PRAHA Ačkoliv sociální demokraté vymýšlejí nejrůznější triky, šance, že se jim nakonec opravdu podaří prosadit veřejnou volbu prezidenta, je mizivá.

ČSSD oslovila několik právníků, kteří jí mají ohledně prezidentské volby zodpovědět několik otázek. Zajímá ji například, jestli si může formu volby (veřejnou, nebo tajnou) zvolit každá komora parlamentu zvlášť. Uvažuje také nad variantou, zda může dvousetčlenná dolní komora jedenaosmdesátičlenný Senát přehlasovat a veřejnou volbu prosadit třeba i proti jeho vůli.

V Senátu má většinu ODS a ta podporuje tajnou volbu. Tam tedy může ČSSD na podporu zapomenout. Naděje jsou však nepatrné i ve sněmovně. Komunisté totiž včera oznámili, že veřejnou volbu odmítají.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Nedovedu si představit, že bychom volili veřejně jako Federální shromáždění Havla,“ řekl šéf KSČM Vojtěch Filip.

ČSSD nyní čeká na analýzy oslovených právníků. „Potom, co obdržíme ty ústavní analýzy, se rozhodneme, jak přesně postupovat dále,“ říká sociální demokrat Lubomír Zaorálek. Veřejnou volbou chce ČSSD eliminovat to, že část jejích zákonodárců bude hlasovat pro Klause.

Podle Václava Pavlíčka z Právnické fakulty UK ( jehož ČSSD oslovila) je protiústavní chtít, aby sněmovna například hlasovala veřejně a Senát tajně. Způsob volby vybírají všichni zákonodárci dohromady těsně před volbou. Podle Pavlíčka tak v tomto případě nelze dělat mezi poslanci a senátory rozdíl.

ČSSD včera také obvinila ODS, že stojí za čerstvým trestním oznámením na Švejnara a další bývalé i současné členy vedení ČSOB. Podle TV Nova ho podal klient banky Zbyněk Vašíček. Švejnar a další manažeři banky podle něj nezabránili v letech 2003 až 2005 úniku citlivých dat klientů banky.

Autor: