Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD podala ruku ODS i v Brně

Česko

BRNO Když předseda ČSSD Jiří Paroubek oslavoval vítězství sociální demokracie na Moravě, netušil, že právě na východě republiky ho zaskočí. V Olomouci a ve Zlíně uzavřeli jeho spolustraníci koaliční smlouvy s ODS a lidovci, v Brně v noci na včerejšek oznámili, že právě s ODS o koalici jednají.

Rozhodli o tom sami sociální demokraté v tajném hlasování. ODS předehnala lidovce podle krajského lídra ČSSD Michala Haška „velmi výrazně“. Automaticky to ale neznamená, že smlouvu uzavřou právě s nimi. „Budeme jednat,“ dodal. Odmítl například mluvit o tom, jak si rozdělí posty v krajské radě, pouze zdůraznil, že budou chtít zohlednit své drtivé volební vítězství a také obsazení pro ně prioritních křesel osob zodpovědných za zdravotnictví, sociální věci, dopravu a školství.

Ostré vyjednávání mělo začít ještě večer schůzkou vyjednavačů obou stran, na dohodu mají čas do příštího pátku, kdy se má sejít ustavující zasedání krajského zastupitelstva. „Jsem velice ráda, že se jednání takto hnula,“ potvrdila LN vyjednavačka za ODS Anna Procházková. Podle všeho vypukne diskuse o způsobu rušení poplatků v krajských nemocnicích. ODS trvá na tom, aby šlo o zákonnou metodu.

Lidovci, zastoupení Stanislavem Juránkem, kteří dosud stáli v čele kraje, zatím nechtějí nic komentovat. Čekali, že budou osloveni jako druhá nejsilnější strana, nic však podle nich není ztraceno. Komunisté již zkritizovali postup jako omezení levicového přání voličů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...