Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD: policista z Národní nejde do voleb

Česko

LIBEREC Z kandidátky ČSSD zmizel další muž se „škraloupem“. Radek Polma, který se jako člen jednotek Veřejné bezpečnosti účastnil 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, nebude kandidovat na Liberecku. Polma tu měl být sociálnědemokratickou čtyřkou, své kandidatury se však vzdal na konci minulého týdne. Informoval o tom server iDNES.cz.

Polma své odstoupení oznámil v pátek krajskému úřadu. „Nechtěl, aby jeho aféra ovlivnila volby,“ řekl serveru šéf sociálních demokratů v Libereckém kraji Robert Dušek.

Polma se účastnil akce na Národní třídě jako člen pohotovostního pluku bývalé Veřejné bezpečnosti. V seznamech Archivu bezpečnostních složek má tehdy devatenáctiletý strážmistr Polma pořadové číslo 129. „Zasahoval v hlavní skupině přehrazující Národní třídu od Václavského náměstí. Jedná se o kordon, na který posléze demonstranti narazili a jenž provedl hlavní rozháněcí zákrok,“ uvedl Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.

Polma se však ohradil, že se akce účastnil jen jako člen praporčické školy. „Stál jsem v kordonu u bývalého obchodního domu Máj. Rozhodně jsem se nezapojil do tvrdého zásahu, bití studentů,“ řekl v březnu MF DNES.

Sociální demokracii o této skutečnosti prý předem informoval. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka dostal Polma jako student kriminalistiky rozkaz na Národní třídu jít. ČSSD již v březnu tvrdila, že pokud by se ukázalo, že demonstrující studenty bil, z kandidátky by ho stáhla.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!