Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČT dá miliony firmě, pro niž pracoval její nový manažer

Česko

PRAHA Výběrové řízení, které v posledních měsících zvedalo ze židle členy Rady ČT, je u konce. Jeho výsledek je ale stejně podivný jako dosavadní hádky kolem něj: ČT zaplatí miliony korun firmě, jejíž nedávný spolupracovník do ní nastupuje jako nový vrcholný manažer.

Výsledek výběrového řízení na poradenské služby rozhodla ČT v pondělí. A to v naprosté tichosti, i když tendr už několik týdnů rozpoutával konflikty mezi členy Rady ČT. „Soutěž byla ukončena. Vítězem se stala společnost Deloitte Advisory,“ potvrdil včera LN mluvčí ČT Ladislav Šticha. Shodou okolností o den dříve představil generální ředitel ČT Jiří Janeček nového manažera televize, kterým bude od srpna Radek Žádník. Ten s firmou Deloitte ještě nedávno externě spolupracoval. Stejná firma už od ČT dostala loni za své rady miliony korun, některé výstupy z její práce pak prezentoval radním za společnost právě Žádník.

Podle mluvčího ČT nabídla firma Deloitte za poradenství nejvýhodnější cenu - kolem sedmnácti milionů. V dokumentu, který zúčastněným firmám oznamoval vítěze, ovšem nejsou žádné podrobnosti o vyhodnocení zakázky nebo nabídce vítěze. „Budeme se chtít seznámit s výsledky výběrového řízení a hodnocení jednotlivých nabídek,“ řekl za firmu Ernst&Young, která skončila druhá, Petr Knap. ČT podle Štichy nemá problém dokumenty ukázat. A odmítá jakékoliv nařčení z manipulace při vyhodnocování. „Kategoricky to odmítáme,“ řekl Šticha. Také sám Žádník popírá, že by výběr vítěze ovlivňoval. „Nepodílel jsem se na žádném lobbingu,“ řekl LN.

Kvůli stejnému tendru v červnu skončila jen tři měsíce fungující dozorčí komise Rady. Někteří radní totiž komisi - poradní orgán pro kontrolu hospodaření ČT - nařkli, že chtěla tendr ovlivnit, když se dotazovala na jeho průběh. Její předseda Ladislav Langr totiž dříve pracoval ve firmě Ernst&Young, která se o zakázku také ucházela. Nyní už je čtyři roky v důchodu. „Chtěli jsme jen vědět, jak ČT zakázkou ušetří a proč je vypsána jako soubor menších zakázek,“ hájí se Langr. Někteří radní s odvoláním komise nesouhlasili, konflikty kvůli tomu trvaly týdny. Skutečnost, že nyní nastupuje do ČT člověk dříve napojený na firmu, které ČT platila a bude platit miliony korun, přešla většina radních bez většího zájmu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!