Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČT se točí kolem třiadvaceti milionů

Česko

PRAHA Česká televize (ČT) dělá ročně desítky výběrových řízení. Kolem jednoho z nich, které bylo vypsáno na poradenské služby za 23 milionů korun, se ale v posledních měsících točí už několikáté podezření ze střetu zájmů.

Generální ředitel Jiří Janeček jmenoval včera novým manažerem ČT, který bude mít vrchní velení nad čtyřmi televizními kanály, dosavadního externího spolupracovníka firmy Deloitte Radka Žádníka.

Firma, pro kterou Žádník pracoval, si přitom od televize vydělala už několik milionů korun – například za zpracování auditu zaměřeného na úsporu nákladů, který firma dělala pro ČT loni. Teď se přihlásila i do výběrového řízení na poradenské služby za dalších 23 milionů, které ČT vypsala proto, aby jí externí firma pomohla zvládnout naplánovanou restrukturalizaci.

Právě tohle výběrové řízení přitom bylo před měsícem záminkou pro to, aby část radních prosadila odvolání dozorčí komise – poradního orgánu, který má kontrolovat hospodaření televize.

Některým radním vadilo, že dozorčí komise, která v tu chvíli fungovala jen několik měsíců, chtěla znát podrobnosti o výběrovém řízení, a obvinili ji, že ho chtěla zmanipulovat. Jako důvod takového nařčení radní uváděli především to, že předseda komise Ladislav Langr pracoval před několika lety v poradenské společnosti Ernst&Young, která se rovněž do výběrového řízení za třiadvacet milionů přihlásila.

„Pouze jsme se ptali, v čem má být přínos služeb externí firmy a proč takovou práci nezajistí management ČT,“ obhajuje kroky komise Langr. Celá záležitost s komisí a podezřením ze střetu zájmů je přitom podobná právě situaci, kdy do funkce manažera ČT nastupuje člověk spojený s firmou Deloitte. „Nezdá se mi to úplně šťastné řešení,“ řekla LN radní Dana Makrlíková.

Žádníkova funkce přitom bude významná – bude velet čtyřem šéfům, kteří povedou jednotlivé kanály veřejnoprávní televize. Janeček včera radním také oznámil očekávané změny v obsazení těchto funkcí.

Koncepci pro ČT2 sice připravila bývalá ředitelka programu Kateřina Fričová, kanál ale místo ní povede dosavadní personální ředitel Jan Mrzena. Poradce mu bude dělat bývalý generální ředitel Českého rozhlasu a později Národní knihovny Vlastimil Ježek. „Kateřina Fričová bude s ČT spolupracovat externě,“ řekl Janeček.

Podobnou rošádu provedl Janeček také u šéfa zpravodajské čtyřiadvacítky. Místo Milana Fridricha povede kanál bývalý zpravodaj ČT v USA a nyní vedoucí Janečkovy kanceláře Roman Bradáč. Fridrich dostal místo významného postu ředitele zpravodajství na starosti zcela novou funkci – povede oblast nových médií, tedy internetu, teletextu a dalších technologií. ČT1 povede už dříve oznámený bývalý dramaturg TV Nova Radovan Dolejš, šéfem sportu bude Jiří Ponikelský.

Reakce lidí z ČT na oznámené změny jsou zatím rozpačité. „Tady se vůbec neví, co a jak bude fungovat. Ani třeba to, zda se budou vyměňovat nějací lidé a podobně,“ řekl LN zaměstnanec ČT, který nechtěl být jmenován.

***

KDO NOVĚ POVEDE ČT

Televize má mít nově 7 místo dosavadních 13 ředitelů, svého šéfa navíc bude mít každý kanál. ČT1 bude řídit bývalý dramaturg TV Nova Radan Dolejš.

ČT2 povede dosavadní personální ředitel Jan Mrzena.

ČT24 bude šéfovat bývalý zpravodaj v USA Roman Bradáč. ČT4 dostane jako ředitele Jiřího Ponikelského.

Superšéfem, který bude dozorovat nad všemi čtyřmi kanály, bude Radek Žádník.

Milan Fridrich, bývalý ředitel zpravodajství, povede oblast nových médií, bývalá šéfka programu Kateřina Fričová v ČT končí, spolupracovat bude externě.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...