Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soud s Nečasovými kvůli případu poslaneckých trafik se musí celý opakovat

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a bývalý premiér Petr Nečas (15. listopadu 2017). foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Soud s bývalým premiérem Petrem Nečasem a jeho manželkou Janou se bude muset celý zopakovat, začne v prosinci, uvedla v pátek večer Česká televize. Po výměně soudkyně obžalovaní odmítli, aby se v novém kole procesu pouze četly staré výpovědi svědků. Prvoinstanční soud se tak musí vrátit na začátek kauzy takzvaných poslaneckých trafik.
  20:35

Na začátku dostanou manželé Nečasovi možnost prohlásit vinu, nebo uzavřít se státním zástupcem dohodu.

„Celé hlavní líčení se bude konat znovu, a to včetně úkonů, které jsou spojeny s přípravou na hlavní líčení, se zahájením hlavního líčení a samozřejmě s výslechem všech svědků. K dosavadnímu hlavnímu líčení, které proběhlo, se prakticky nepřihlíží,“ řekla České televizi mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová.

Před šesti lety vedla proces soudkyně Helena Králová, která manžele Nečasovy zprostila obžaloby. Státní zástupce pak uspěl s odvoláním, odvolací senát osvobozující verdikt zrušil.

Králová ale mezitím odešla do důchodu a případ údajného nabízení lukrativních funkcí někdejším poslancům ODS za hlasování ve Sněmovně už nestihla dokončit.

Případ byl po odchodu Králové přidělen nové soudkyni, je ale právem obžalovaných, aby se kvůli tomu hlavní líčení projednávalo znovu. Svědky tak musí soud vyslechnout znovu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!