Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Plicní embolie, tepny břicha, srdce. Snímky z nového CT vyrazily dech i lékařům

CT angiografie srdce a plic – Plicní embolie foto: IKEM

Jak vypadá tepna břicha nebo pánve, cévy bez vápníku či krevní zásobení srdce? To ukazují snímky z nového CT pražského IKEM. Nejdražší přístroj v historii institutu dokáže vyšetřit pacienty se srdečními implantáty i ty po transplantaci. Snímky, které institut zveřejnil, vyrazily dech i samotným lékařům.
  8:56

Nové fotonové CT v hodnotě osmdesáti milionů korun zakoupil Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) letos v dubnu a výsledky na sebe dlouho nenechaly čekat. S detailními fotografiemi se institut pochlubil na Twitteru a pozitivní komentáře uživatelů nenechaly na sebe dlouho čekat.

„Neuvěřitelná úroveň detailu,“ píše první uživatelka. „Krásné snímky!“ chválí jiný. „Ten pokrok, kde se to zastaví?“ ptá se nadšeně další komentář.

IKEM na pozitivní ohlasy uživatelů odpovídá a detailnost obrázků zdůvodňuje vyšším rozlišením nového CT a použitým softwarem.

Nové CT značky Siemens Healthineers je v pražském IKEM v plném provozu už přes tři měsíce a je to vůbec první komerční instalace CT přístroje s touto technologií v ČR.

Mimo větších detailů přístroj zobrazí potřebná místa rychleji a za nižšího záření. Podle vyjádření IKEM míru záření snižuje až o třetinu a čas dokonce o polovinu oproti standardnímu CT.

Lékařům kvalita pořízeného snímku umožňuje nahlédnout na pacientův stav detailněji. Krom klinického využití má CT také vědecký přínos, protože institutu umožňuje podílet se na mezinárodním vývoji zobrazovacích systémů.

Dražší než magnetická rezonance

„Tomografie za více než 80 milionů korun je tak vůbec nejdražším přístrojem, který IKEM zakoupil. Dosud stálo nejvíc pořízení magnetické rezonance za 67 milionů v roce 2007,“ uvedl už dříve ředitel IKEM Michal Stiborek.

„Citlivost a prostorové rozlišení přístroje dokáže detekovat informace, o kterých jsme ani nevěděli, že můžeme získat. Umí například odečíst vápník z cév, vidíme je pak bez rušivých artefaktů. Dokáže také lépe odstranit artefakty z kovu, takže nám tolik nevadí stenty nebo implantáty,“ chválí si přístroj přednosta Pracoviště radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM Theodor Adla.

Líbí se vám snímky lidských orgánů, jak je pořídil nový přístroj IKEM?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 31. srpna 2022. Anketa je uzavřena.

Ano3738
Ne50

IKEM ročně provede přes 8 tisíc CT vyšetření. Nový CT přístroj Naeotom Aplha s tzv. „Photon Countingtechnologií byl schválen pro klinické využití jak v Evropě, tak ve Spojených státech.

Ve světě bylo doposud nainstalováno přes dvacet systému tohoto typu, které doposud zvládly naskenovat přes osm tisíc pacientů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!