Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtenář je osamělý lovec

Česko

V PĚNĚ DNÍ

To knihkupectví je v centru Prahy, kousek od obchoďáku My, kde před pár dny proběhla obrovská autogramiáda českých spisovatelů. Petr Král, Arnošt Lustig, Eda Kriseová, Martin Vopěnka, Viola Fišerová, no, bylo nás tam asi patnáct. Jenže knížky si podepsat nepřišel skoro nikdo, v My se shlukovali akorát lovci autogramů.

Při podobných příležitostech pokaždé trpím lehkou depresí a říkám si, že s literaturou je zřejmě konec, ale pak se vždy přihodí něco, co mi tyhle chmurné klapky z očí smyje. To knihkupectví, kde mi zase spadly klapky, je v ulici Ostrovní na Novém Městě a provozuje ho nakladatelství Torst. Říkám tomu místu psychedelické knihkupectví, nejen kvůli toaletám vymalovaným na purpurovo. Kdo ví, ten ví.

Dino Stoilov, hlavní správce, má v tyhle dny plné ruce práce. Blíží se totiž rekonstrukce a Torst tu spustil neuvěřitelnou slevu. Nabito je jak o Vánocích.

Jen tady můžete potkat spisovatele Martina C. Putnu, jak s vytahanýma rukama vláčí igelitky nadité knihami. Jen tady můžete nakoupit kupříkladu sebrané spisy těch výjimečných českých duchů - Ladislava Klímy, Ivana Jirouse a Václava Havla - za dočasnou láci.

Koudelkova Invaze za pět stovek! Deníky Jana Zábrany a ostatní korunovační klenoty do konce června zlevněné na polovinu! V tyhle dny chodím k Torstu očumovat. A radovat se.

Jen tady totiž můžete spatřit, jak mezi křehkými intelektuálkami náhle se skučením zabrzdí kára a venkovský knihkupec tu za edici Fototorst vysolí deset tisíc, aby knihy ve svém kvelbu pak udal nezlevněné! A proč ne? To, co se teď v Torstu děje, je knižní karneval, a pokud čtete dobré knihy, zjistíte jednu úžasnou věc. Nejste v tom sami.

O autorovi| Jáchym Topol, redaktor LN

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...