Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Student gymnázia bodl učitelku do zad, našli ji v kabinetu

Česko

  13:28aktualizováno  17:20
RAKOVNÍK - Na gymnáziu v Rakovníku napadl jeden ze studentů učitelku. Bodl ji do zad. Ženu přepravil vrtulník s těžkým zraněním do nemocnice.

Student rakovnického gymnázia bodl učitelku do zad. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle informací LN ležela zraněná jednašedesátiletá učitelka matematiky v kabinetu, její křik slyšela kolegyně a přišla jí na pomoc. Čtrnáctiletý útočník ji bodl do zad tak hluboko, že ji probodl i plíci. 

Když na místo přispěchala druhá učitelka, už tam nebyl. Údajně se jedná o bezproblémového chlapce.

Incident se odehrál beze svědků kolem 12:45. Jaký byl motiv útoku, zatím není jasné. Učitelka před napadením vyučovala v chlapcově třídě matematiku.

Chlapec se k činu nepřiznal. Do kabinetu podle dosavadních výslechů nešel učitelce ublížit. Informoval o tom server iDNES.cz.

Serveru Lidovky.cz zásah potvrdila mluvčí záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.

"Na místě zasahovala záchranná služba z Rakovníka. Lékař kvůli závažnosti zranění přivolal vrtulník, který ženu přepravil do Vojenské nemocnice v Praze. Žena utrpěla těžké zranění, konkrétně hlubokou bodnou ránu v zádech," popsala Janečková.

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích Jitka Zinke potvrdila, že odpoledne přijali ženu s bodným poraněním. "V tuto chvíli je její stav stabilní a je mimo ohrožení života," uvedla Zinke.

Podle policie na jednašedesátiletou učitelku zaútočil nezletilý chlapec. "Mohu potvrdit, že k napadení došlo. A to na půdě jednoho z rakovnických gymnázií," potvrdila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jana Žáčková.

Uzavřené gymnázium

Škola se nechce k incidentu vyjadřovat. Gymnázium je nyní uzavřeno, výuka je přerušena.

"Agresivita žáků a studentů se obecně zvyšuje. Hlavní problém vidím v tom, že učitelé dnes nemají žádné faktické možnosti, jak takovému jednání zamezit," komentoval případ předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík, který sám dříve působil jako učitel na základní škole.

"Myslím si, že ve společnosti by se mělo diskutovat aby učitelé dostali nějaký vyšší statut, aby mohli incidenty fyzického násilí operativně řešit. Zakročit bez fyzické síly v takové situaci nelze. Je to o celospolečenské diskuzi. Učitel není příliš vážen rodiči. Změna musí nastat nejenom v zákoně, ale také přístupu rodičů," dodal Gazdík.

Na rakovnickém gymnáziu napadl student učitelku.

Na rakovnickém gymnáziu napadl student učitelku.

O narůstající agresi mluví i stínový ministr školství Marcel Chládek, který má také zkušenost jako učitel. "Agresivita stoupá, ale nejen u dětí a studentů. Jeden z důvodů je i napětí v celé společnosti, za které může i vláda. Agresivní a frustrovaní jsou i rodiče dětí.  Je to ale také celospolečenský problém," uvedl.

"Takovému případu se velmi těžko brání. Myslím, že je předčasné hovořit například o zavedení bezpečnostních rámů ve školách. Ve srovnání s ostatními zeměmi na tom nejsme ještě tak špatně. Je potřeba přijmout legislativní opatření, aby měl učitel statut například jako veřejně činná osoba a byl tak lépe chráněn,"doplnil Chládek.

Útok prošetří inspekce

Útok odsoudilo i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, případ prošetří Česká školní inspekce.

„Ministr školství, mládeže a tělovýchovy dal pokyn České školní inspekci k bezodkladnému prošetření celého incidentu, zejména z hlediska nastavení pravidel vnitřní bezpečnosti školy a jejich dodržování. Součástí šetření bude také prověření nastavení celkového klimatu na dané škole,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

„Tento incident považuje ministerstvo, ve srovnání s jinými zeměmi, za ojedinělý. Po uzavření šetření případu ze strany ČŠI zváží ministerstvo přijetí konkrétních opatření,“ doplnil.

Útoky na učitele:

29. ledna 1998 - V noci ubil kusem dřeva sedmnáctiletý chovanec Výchovného ústavu pro děti a mládež v Chrastavě na Liberecku svou vychovatelku (47).

Druhá vychovatelka (51) skončila v kritickém stavu v nemocnici. Soud jej poslal na osm let do vězení.

14. prosince 1999 - Chovanec střediska výchovné péče v Podlesí u Valašského Meziříčí na Vsetínsku napadl vychovatelku a způsobil jí otřes mozku a četná tržná zranění. Mladík zřejmě z nápravného zařízení chtěl uprchnout.

24. října 2002 - Šestnáctiletý žák zbil učitelku na speciální škole pro sluchově a mentálně postižené v jihočeských Vodňanech. Nejprve se předváděl před děvčaty tím, že ubližoval ostatním. Učitelka děti bránila. Mladík se na ni proto vrhl a shodil ji ze schodů. Učitelka skončila v nemocnici s otřesem mozku.

Únor 2003 - Sedmnáctiletý chovanec Výchovného ústavu pro děti a mládež ve Žluticích na Karlovarsku napadl čtyřicetiletého vychovatele na chodbě před jídelnou a zlomil mu ruku. Kvůli komplikované zlomenině loketní kosti musel být vychovatel operován a několik dnů hospitalizován.

8. prosince 2003 - Psychicky nemocný student královéhradecké univerzity napadl baseballovou pálkou třiapadesátiletého pedagoga Jana Laška. Podle vyšetřovatelů byl útočník v době spáchání činu nepříčetný, a státní zastupitelství proto zastavilo jeho stíhání.

1. března 2004 - Student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu jeho učitele k devíti letům vězení.

22. října 2008 - Na pardubické základní škole Spořilov napadl žák osmé třídy učitelku, která jej chtěla během přestávky zapsat za předchozí nevhodné chování do kázeňského sešitu. Pedagožka skončila s rukou v sádře na třítýdenní neschopence.

26. září 2011 - Patnáctiletý student napadl nožem a paličkou na maso sekretářku gymnázia v Chomutově. Křičel, že je terorista. Útok zastavil ředitel školy spolu se školníkem, kteří žáka přemohli. Napadená žena utrpěla šok a několik drobných zranění na rukou.

29. října 2012 - Na gymnáziu v Rakovníku napadl nezletilý student učitelku.

Podle některých informací ji pobodal, policie to ale nepotvrdila. Těžce zraněnou ženu přepravil vrtulník záchranné služby do pražské střešovické nemocnice. 

Autoři: , ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...