Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Čtvrt miliardy za Picassova „mušketýra“

Česko

LONDÝN Obraz mušketýra od slavného španělského malíře Pabla Picassa byl ve středu večer v Londýně vydražen za téměř sedm milionů liber (v přepočtu asi 221 milionů korun). Další miliony liber noví majitelé podle tiskové agentury DPA utratili i za další Picassovo dílo či za práce francouzského impresionisty Clauda Moneta nebo sochaře Alberta Giacomettiho. Picassův olej s názvem „Homme á l’épée“ vznikl v roce 1969, tedy čtyři roky před malířovou smrtí. Je na něm šlechtic s kordem v černém klobouku a žlutých šatech na červeném pozadí. Na odhadovaných osm milionů liber se při středeční dražbě aukční síně Sotheby’s jeho prodejní cena ale nevyšplhala.

Novým majitelem práce, která pocházela z americké soukromé sbírky, se stal neznámý sběratel. Další Picassův obraz mušketýra ze stejného cyklu nabízela o den dřív i konkurenční síň Christie’s. Nový majitel ho získal za 5,7 milionu liber (asi 175,5 milionu korun). Síň Sotheby’s prodala nyní i Picassův akt s názvem „Nu debout“ z roku 1968 za 4,3 milionu liber (132,4 milionu korun). Malíř zachytil svou partnerku Jacquelinu, s níž strávil poslední roky svého života.

Zimní krajina „Route de Giverney“ impresionisty Clauda Moneta se vydražila za 3,8 milionu liber (asi 117,4 milionu korun). Výtěžek ze tří soch Alberta Giacomettiho dosáhl celkem 7,4 milionu liber (228 milionů korun). Nejdražší z nich byla „Buste de Diego“, tedy busta umělcova mladšího bratra.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...