Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtina figur opustí orloj

Česko

Restaurátorský zásah začíná, zásadní změnu ale unikátní časomíra nepodstoupí

OLOMOUC Orloj v Olomouci dnes poprvé opustí figury dělníků a dalších budovatelů socialismu, které výklenek v budově radnice zdobí už více než půl století. Jejich kritici ale nemohou jásat - díla z doby socialistického realismu se po náročné rekonstrukci vrátí zpět.

Jednoduché přitom není ani samo sejmutí přibližně půlmetrových soch a jejich výběr. „Museli jsme hledat vhodný způsob. Protože vždy část figurek na orloji zůstane, museli jsme vybírat tak, aby jednotlivé prvky zůstaly vyvážené, aby orloj nadále fungoval,“ popsal LN restaurátor Jiří Látal. Právě on si dnes do svého ateliéru v Litomyšli odveze první čtyři z celkem šestnácti opravovaných figur. Zbytek vždy zůstane na svých místech, takže turisté vždy alespoň část výzdoby unikátní časomíry uvidí.

Sošky podle odborníků pomoc potřebují, jejich skutečný stav a hloubka poškození ale zatím zůstává záhadou. „Zkoumali jsme je tak, jak to stísněné prostory orloje umožňují. Více ukážou až podrobné průzkumy,“ poznamenal Látal. Již nyní je jasné, že na soškách z lipového dřeva se nejvíce podepsalo počasí, ale také olomoučtí holubi, takže jedním z úkolů pro olomoucké památkáře bude do budoucna vymyslet vhodný postup, který by zabránil dalšímu ničení figur. V úvahu kromě neestetických sítí připadá například akustické plašení ptáků a další opatření.

Za rok čeká oprava šestnáct sošek Opravy figur, které pocházejí z dílny slavného Karla Svolinského a jeho manželky Marie, by měly být hotovy do března příštího roku. Restaurátor připomíná, že podle dostupných údajů nebyly od padesátých let nikdy rozebrány, o to zajímavější bude jejich zkoumání a restaurátorské zásahy. Práce mají stát více než 900 tisíc korun, na velkou část z nich přispěl olomouckému magistrátu sponzor.

Olomoučtí radní řešili návrh, aby nechali místo soch zhotovit kopie a originály vystavili v galerii. Náměstek primátora Jiří Martinák však odhaduje, že po zásahu restaurátora by sochy mohly vydržet dalších třicet až čtyřicet let. K tomu se kloní i Látal. „Vlastně ani neznáme vhodný materiál pro výrobu kopií, neznáme hmotnost soch a to vše má na chod orloje vliv. Je lepší nynějších prací využít a se znalostí stavu soch a způsobu jejich narušení navrhnout další postup, který by měl orloji pomoci - byť to do budoucna bude i výroba nových sošek,“ dodal.

Část lidí stále bojuje za to, aby orloj dostal znovu podobu, jakou měl přibližně před sto lety. „Klasická“ tvář orloje vzala za své za druhé světové války. Nahradila ji úprava se sochami a mozaikami v duchu socialistického realismu. Někteří lidé ji kritizují jako kýčovitou, dalším vadí právě to, že orloj, věren době svého vzniku, ukazuje „socialistické lidi“.

Olomoucký orloj pravděpodobně vznikl už v 15. století, postupně ale prošel řadou úprav. V roce 1898 dostal nový mechanismus, ale stále si držel podobu vyvíjející se několik set let. Ta je tak poměrně dobře zdokumentována například na záběrech ze slavnostního znovuodhalení orloje po opravách. Na konci druhé světové války však Němci poškodili při střelbě věž i orloj. Tehdy se dostal ke slovu Karel Svolinský, který zajistil v letech 1947 až 1955 obnovu jeho vnější části, která zahrnuje nejen figurky z budování socialismu, ale také například motiv z folkloru -ze slavné jízdy králů. Olomoucký orloj je jedním z mála na světě, který má heliocentrickou konstrukci. Části původní výzdoby jsou ve sbírkách olomouckého muzea.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...