Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čtyři nová jména pro HME v Paříži

Česko

PRAHA O čtyři jména se během halového mistrovství republiky atletů v pražské Stromovce rozrostl tým pro evropský šampionát, který se za dva týdny uskuteční v pařížské hale Bercy. Nominační kritéria splnili v nejkratším sprintu Jan Veleba s Liborem Žilkou, na čtyřstovce Pavel Maslák a v dálce Roman Novotný.

Výprava tak nyní čítá sedmnáct jmen včetně tyčkaře Michala Balnera, který má ale poraněnou ruku a je malá pravděpodobnost, že by se stihl dát dohromady.

O vrchol mistrovství se postaral překážkář Petr Svoboda, který sobotním časem 7,48 zůstal jen čtyři setiny za svým loňským národním rekordem a odsunul Francouze Dimitriho Bascoua (před týdnem 7,53) na druhé místo letošních evropských tabulek. Bascou měl šanci vrátit se na první příčku včera při domácím šampionátu, tam ale ze svého maxima ubral pouze jednu setinu.

„To by mě mohlo těšit, ale není to příliš důležité. V Paříži teď totiž neběžel druhý neméně kvalitní Francouz Garfield Darien, takže Bascou mohl mít o to nesnadnější roli,“ reagoval Svoboda. „Důležitá bude forma za dva týdny,“ dodal.

Na dobu ne tak nedávnou dal rovněž v sobotu vzpomenout dálkař Roman Novotný. Blýskl se osmimetrovým skokem (801 cm), což se při halovém mistrovství republiky před ním podařilo pouze Milanu Gombalovi v 90. letech a Janu Leitnerovi v osmdesátých. V Paříži tak budou závodit dva dálkaři, limit 790 splnil již dříve Štěpán Wagner.

Limity mohou atleti plnit až do čtvrtka 24. února.

Autor: