Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Čunkova kauza končí. Je čistý

Česko

  20:26
BRNO - Kauza údajné korupce předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka definitivně končí. Nejvyšší státní zastupitelství přezkoumalo a ponechalo v platnosti rozhodnutí jihlavského státního zástupce Arifa Salichova o zastavení trestního stíhání Čunka. Nebyl důvod usnesení rušit, řekl mluvčí NSZ Pavel Foltán. Potvrdil, že rozhodnutí o ukončení stíhání Čunka je konečné.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. foto: František VlčekLidové noviny

"K tomu můžu říct jedině to, že ten skutek se nikdy nestal. Je to falešné obvinění. Určitě to nebylo řízeno zhrzenou ženou, ale někým jiným," reagoval na rozhodnutí NSZ Čunek. Předseda lidovců byl od listopadu 2006 podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real Petra Hurty.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká vyzvala lidoveckého předsedu a další osoby, které ve vyšetřování figurovaly, aby v zájmu transparentnosti zveřejnily plné znění rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. "My to udělat nemůžeme. Nicméně Nejvyšší státní zástupkyně na zveřejnění skutečně apeluje," uvedl Foltán. Výzva se kromě Čunka může týkat například podnikatele Petra Hurty, jenž měl politika údajně uplatit.

Salichov zastavil stíhání v srpnu
Jihlavský státní zástupce Arif Salichov zastavil Čunkovo stíhání v srpnu kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká počátkem listopadu dospěla k závěru, že zastavení Čunkova stíhání bylo předčasné. Nařídila, aby stíhání pokračovalo a aby bylo ve věci vydáno nové rozhodnutí. Žalobce tento týden uvedl, že provedl další výslechy a i po nich konstatoval, že se trestný čin nestal.

Případ ale pokračuje pro dva svědky z Čunkovy kauzy, kteří byli obviněni z křivého svědectví. Vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček podle policie poskytli Čunkovi falešné alibi. Proto je policie navrhla obžalovat. Státní zástupce hodlá rozhodnout na začátku prosince.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!