Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čunkův 'fanda' jde do vězení

Česko

  14:44
BRNO - Zlínského podnikatele Romana Vaškůje, který je známý jako příznivec šéfa lidovců Jiřího Čunka, odsoudili k 7,5 roku odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Trest mu za daňové úniky určil Krajský soud v Brně. Podle obžaloby dovážel podnikatel v 90. letech ze Slovenska pohonné hmoty, ale vyhýbal se placení daní. Stát při tom údajně ošidil na dani o půl miliardy korun. Vaškůj se na místě odvolal.

U brněnského krajského soudu 29. července vrcholilo projednávání případu zlínského podnikatele Romana Vaškůje, obžalovaného z krácení daní. foto: Igor ŠefrČTK

Vaškůj má kromě toho zaplatit dvoumilionovou pokutu a v budoucnu bude mít omezenou možnost podnikat. Trest není pravomocný, podnikatel se proti němu může odvolat.

Vaškůj podle soudu dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale vyhýbal se placení daní. Podle obžaloby Vaškůj převáděl dovážené zboží papírově na další lidi, takzvané bílé koně. Na ně pak padla povinnost zaplatit daň, ačkoli zbožím fakticky sami nedisponovali ani neměli na zaplacení daně.

Soudce Daniel Plšek v odůvodnění řekl, že roli bílých koní sehráli čtyři mladíci, jimž v té době bylo mezi 20 až 24 lety a s dovozem pohonných hmot neměli zkušenosti. "Všichni byli v minulosti soudně trestáni pro nějaké delikty," řekl Plšek.

Z jejich výpovědí navíc prý vyplynulo, že s proclíváním neměli zkušenosti. Jeden z nich u soudu jako svědek uvedl, že s celníky se setkával vždy v restauraci, nikdy na celnici. Peníze na zaplacení daně se podle něj vždy předávaly v hotovosti. Podle soudce však v té době skupina dovážela palivo v takovém množství, že by celníkům musel předávat týdně kilogramy bankovek.

Podle soudce se na trestné činnosti nejspíš podíleli i celníci. "Je to vysoce pravděpodobné, ale nebylo to předmětem obžaloby," uvedl.

Státní zástupce dnes u soudu případ označil za jeden z nejzávažnějších daňových trestních činů v historii země. Vaškůj na obžalobu reagoval tím, že tolik nepravd a fabulací neslyšel za posledních deset let svého života. Podle spisu ve Vaškůjově případu nešlo o známou machinaci s lehkými topnými oleji.

Dnešní rozsudek ho překvapil, řekl novinářům po skončení jednání. "Moje společnost ani já jako fyzická osoba nemáme vyčíslenu žádnou daň. To znamená, já nejsem plátce daně a jsem tady za to souzený, to je si myslím naprosto evropská rarita," uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!