Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cyklistické MS zažilo policejní razii

Česko

VARESE/PRAHA Pod policejním dohledem vyvrcholilo cyklistické mistrovství světa v Itálii.

V sobotu totiž italští vyšetřovatelé prohledali hotel lucemburské výpravy, která se usídlila v městě Gaggiolo u švýcarských hranic. Akci nařídilo státní zastupitelství ve Varese.

Razie může mít souvislost s informací, kterou přinesl list Süddeutsche Zeitung. Starší z bratrské dvojice Schlecků a lucemburská hvězda Frank Schleck byl prý v minulosti klientem nechvalně známého španělského lékaře Eufemiana Fuentese, což deník dokládá výpisem z bankovního účtu.

K Schleckově platbě Fuentesovi ve výši skoro sedm tisíc eur mělo dojít v březnu roku 2006. Kopie šeků poskytl lucemburskému národnímu svazu kriminální úřad ve Wiesbadenu a národní antidopingová komise si Schlecka předvolala k výslechu.

Šestý muž letošní Tour de France, na níž měl dva dny v držení žlutý trikot pro lídra, však spojení s lékařem distribuujícím doping odmítl. „Nikdy jsem nedopoval,“ řekl Schleck agentuře DPA.

Ačkoli podle pravidel Mezinárodní cyklistické unie (UCI) stačí k zákazu startu jen dopingové podezření, osmadvacetiletý jezdec mohl včera odstartovat do závodu jednotlivců. Českým jezdcům se nedařilo Cyklistickým mistrem světa v závodu s hromadným startem se stal osmadvacetiletý Ital Alessandro Ballan. Po 260 kilometrech ve Varese podtrhl úspěch domácích jezdců druhým místem Damiano Cunego, třetí skončil Dán Matti Breschel. Trio českých reprezentantů v čele s Romanem Kreuzigerem se mezi nejlepší neprosadilo.

V náročném závodě na 15 okruhů se vše podstatné odehrálo zhruba dvacet kilometrů před cílem, když se po řadě pokusů o rozhodující únik odpoutala skupina asi dvaceti jezdců. Ta se v závěru ještě rozdrobila, čelo však vždy kontrolovali domácí Italové. Ballan pak zaútočil čtyři kilometry před cílem a na jeho tempo už ostatní nedokázali reagovat. V čele pelotonu byl z českých reprezentantů nejčastěji vidět František Raboň, nejlépe se nakonec umístil Kreuziger, jenž skončil v hlavní skupině na 51. místě.

Vzávěru si už v hlavním poli užíval ovace fanoušků dvojnásobný mistr světa Paolo Bettini, jenž se loučil s kariérou. Se zdviženýma rukama projel cílem po boku dalšího veterána Erika Zabela z Německa, jenž dal rovněž profesionální cyklistice sbohem.

Výsledky Muži (260,3 km): 1. Ballan 6:37:30, 2. Cunego (oba It.), 3. Breschel (Dán.), 4. Rebellin (It.), 5. Grivko (Ukr.), 6. Rodríguez (Šp.), ...51. KREUZIGER -4:53, MAREŠ a RABOŇ nedokončili. Ženy (138,8 km): 1. Cookeová (Brit.) 3:42:11, 2. Vosová (Niz.), 3. Arndtová (Něm.) obě stejný čas, 4. Johanssonová (Švéd.) -5, 5. Worracková (Něm.) -11, 6. Ziliuteová (Lit.) -1:48, ...51. RŮŽIČKOVÁ -6:11, MACHAČOVÁ nedokončila.

Autor: