Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dalajlama obvinil Čínu, že chce vyhladit buddhismus

Česko

PEKING Tibetský duchovní vůdce dalajlama včera obvinil Čínu, že se snaží „úmyslně vyhladit buddhismus“. Učinil tak v rámci svého tradičního projevu u příležitosti výročí rozsáhlého protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959, které bylo včera připomínáno po celém světě. Čínské úřady obviňují dalajlamu ze separatismu.

„Zadržují mnichy a jeptišky ve vězeňských podmínkách, upírají jim možnost v míru studovat a praktikovat víru,“ řekl včera dalajlama na adresu čínských úřadů. Zároveň však prohlásil, že s Pekingem nepřestane komunikovat, i když v tom spatřuje jen „malou naději“.

Dalajlama rovněž podpořil etnickou menšinu Ujgurů, která podle jeho slov trpí zvýšeným útlakem v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. „Rád bych jim vyjádřil svou solidaritu, pevně stojím na jejich straně,“ zdůraznil dalajlama. Loni vypukly v Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, násilné střety mezi Ujgury a většinovými Číňany (Chany), při nichž zahynulo nejméně 200 lidí.

Dalajlamovým slovům naslouchaly v severoindické Dharamsále, kam dalajlama uprchl po neúspěšném povstání roku 1959, asi tři tisíce Tibeťanů. V tibetské metropoli Lhase bylo včera podle tiskových agentur cítit zvýšené napětí. Úřady zpřísnily policejní kontroly, majitelé pro jistotu uzavřeli některé hotely.

Před dvěma lety vypukly v Tibetu během výročí událostí z 10. března roku 1959 krvavé nepokoje, které stály podle oficiálních údajů život 19 osob. Podle tibetského exilu, v jehož čele stojí dalajlama, si však střety s ozbrojenými složkami vyžádaly více než 200 obětí. Události tehdy poškodily obraz Číny před letními olympijskými hrami v Pekingu.

***

„Zadržují mnichy a jeptišky ve vězeňských podmínkách.“

Autor: