Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dali jsme si ultimátum

Česko

Novou kapelou na české scéně je Ufajr. Pianista Tomáš Kubín ji krátce představuje.

* LN Vypadáte v kapele všichni velmi mladě. Kolik vám je let?

Všichni pořád studujeme. Nejmladší právě odmaturoval a nejstarší dodělává magistra.

* LN Chtěli byste se v budoucnu muzikou živit? Jak si představujete „kariéru“ v tomto směru?

Kapela žije z nadšení jejích členů. Hudbou se nikdo z nás živit nechce - jsme sice ambiciózní, ale ne bláhoví. Naším cílem je dosáhnout přijetí na domácí scéně a v budoucnu si třeba vycestovat do zahraničí na nějaký festival.

* LN Jak jsem pochopila, nového zpěváka jste nabrali docela nedávno. Co vás k tomu vedlo? A jak se vaše hudba změnila?

Zpěv byl dlouho naší největší potíží - nikdo z nás totiž zpívat neuměl. Roli zpěváka jsem z nouze zastupoval střídavě s kytaristou Robinem. Podle zdvořilých reakcí okolí to nebylo šťastné řešení. Dali jsme si tedy na přelomu roku ultimátum - příští koncert bude buď s někým novým u mikrofonu, nebo s kompletně instrumentálním repertoárem. Dilema vyřešilo náhodné setkání s Vítkem, zpěvákem, který se stal novým členem kapely.

* LN Vítek má i docela dobrou angličtinu a zajímavou barvu hlasu. Kde se učil anglicky?

Díky Vítkovu zpěvu už nezníme jako špatná hospodská kapela, jeho projev nás úžasně postrčil směrem dopředu. Dlouho si přivydělává doučováním angličtiny, má tedy s jazykem zkušenosti.

* LN Jste ovlivnění tím, na čem jste vyrůstali, nebo je to spíš odraz trendů z poslední doby? Nebo se tyhle dva světy kryjí?

Zvukovou podobu Ufajr určuje hlavně hudba poslední doby. Vycházíme hodně z postrockových kapel jako Explosions in the Sky, Mogwai nebo 65daysofstatic a to kombinujeme s písňovými formami kapel typu Radiohead. Vliv starších „legend“ by se dal nalézt spíše v hráčském stylu jednotlivých členů kapely.

* LN Sami na stránkách ufajr.net píšete, že pokud byste se k něčemu přirovnali, tak k Muse, MONO, Radiohead nebo Sigur Rós. Čím vás konkrétně tyhle kapely ovlivnily?

Přirovnávat bych nás nechtěl, tyhle kapely uvádíme spíše jako zdroj inspirace a záchytný bod pro ty, co nás ještě neslyšeli. Když budu konkrétnější, Sigur Rós pomohli při hledání kytarového zvuku, Muse jsou vzorem naší melodičtější polohy. MONO jsou dokonalí v pomalé gradaci písní, dost jsme se tou estetikou nechali ovlivnit.

* LN Na webu máte nějaké nahrávky volně ke stažení. Připravujete nějaké více „profi“ album? Jakým způsobem byste ho vydali, kdyby na to přišlo?

Na podzim chceme jít do studia. Jestli seženeme dobrého producenta a dobré nápady, bude z toho deska. Myslím si, že nejlepší, co může neznámá kapela udělat, je dát svou nahrávku volně ke stažení. A cédéčka třeba prodávat na koncertech pro ty, kteří chtějí mít booklet. Tudy půjdeme i my.

* LN Našly by se české kapely, které máte rádi nebo je nějakým způsobem respektujete?

Ze známějších mám rád Tata bojs a Khoibu. Pak je tu spousta výborných menších kapel, které si zasluhují pozornost, třeba Obří broskev nebo začínající Vložte kočku.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...