Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další svědectví proti Marion Jonesové a spol.

Česko

SAN FRANCISCO Korunní svědek v případu bývalého atletického trenéra Trevora Grahama popsal před soudem v San Francisku, jaké látky připravoval prominentní svěřenkyni Marion Jonesové. Angel Heredia, jenž kouči prostředky prodával, prohlásil, že za výkony Jonesové na OH v Sydney stál dopingový koktejl namíchaný z erytropoetinu, růstového hormonu a inzulinu.

V roce 2000 Jonesová získala pět olympijských medailí a stala se hlavní hvězdou her. „Nejdůležitější pro ni bylo, aby se mohla zúčastnit čtvrtkařské štafety, neboť se nekvalifikovala do individuálního závodu na 400 metrů. Kouč Graham po mně v roce 1999 požadoval, aby se hlavně žádný doping nedal prokázat. Chtěl také všechny látky smíchat, protože se Jonesová bála jehel,“ uvedl Heredia, jenž prý zásoboval tréninkové centrum v Raleighu zhruba rok.

Zároveň jmenoval další atlety, kterým zakázané látky rovněž na příkaz Grahama obstarával. Byli mezi nimi Antonio Pettigrew, Jerome Young, Tim Montgomery a Dennis Mitchell. Olympijský vítěz Pettigrew se poprvé veřejně přiznal k dopingu. Díky němu byl prý v tréninku schopen dosahovat časy pod hranicí světových rekordů. „Běhal jsem neuvěřitelné časy, když jsem se připravoval na závody. A byl jsem schopen rychleji regenerovat,“ popsal účinky zakázaných látek. V tréninku prý zvládl 400 metrů pod 43 sekund, přičemž světový rekord Michaela Johnsona z roku 1999 má hodnotu 43,18. Pettigrewovým oficiálním osobním maximem je čas 44,21.

Autor: