Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Daňová Kobra slaví 10 let. Dokázala zabránit ztrátě 16 miliard korun

Česko

  11:54
Projekt Daňová kobra zaměřený na boj s daňovými úniky zabránil za deset let své existence ztrátám na daních ve výši 16 miliard korun, loni to byla jedna miliarda. Výsledky práce dnes oznámil novinářům generální ředitel Celní správy Marek Šimandl.

Peníze zabavené při zásahu Daňové Kobry foto: Policie ČR

Projekt vznikl s cílem spolupráce při odhalování kriminality spojené s krácením daní, zejména daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně. Zástupci Daňové Kobry si vyměňují informace, díky nimž rychle tipují kauzy daňových úniků a koordinují jednotlivá řízení.

Mezi případy odhalenými v loňském roce patřila kauza nezdaněných dovozů vozidel a zboží z hamburského přístavu do Česka, kdy pachatelé způsobili daňovou škodu za více než miliardu korun. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v případu obvinila sedm lidí a tři firmy.

Dále loni Daňová Kobra rozkryla případ obchodování s fiktivními fakturami, kterými organizovaná skupina snižovala daňovou povinnost a způsobila škodu za 138 milionů korun. V tomto případě se podařilo zajistit majetek pachatelů za 112 milionů korun, včetně luxusních automobilů nebo pozemků. V dalším případě navrhli obžalovat tři lidí kvůli krácení daní v objemu 85 milionů korun.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík dnes řekl, že sdílení sil a prostředků v boji s daňovou kriminalitou je pro policii výhodné, a to zejména v situaci, kdy se bezpečnostní sbory potýkají s nedostatkem sil. Informace získané pomoc Daňové Kobry podle něj pomáhají i k zásahům ve vyšších patrech organizovaného zločinu a efektivně zajišťovat výnosy z trestné činnosti.

Podle ředitelky Finanční správy Simony Hornochové se Daňová Kobra do budoucna chce zaměřit na boj s nelegálním on-line hazardem. Nadále se bude věnovat také podvodům s daní z přidané hodnoty

Projekt nevytváří speciální týmy nebo útvary, ale využívá existující kapacity státu bez dodatečných finančních požadavků, řekl Šimandl. Podle Hornochové Daňová Kobra pomáhá upravovat analytickou činnost Finanční správy tak, aby dokázala lépe odhalovat znaky jednotlivých podvodů..

Autoři: ,