Jak potvrzuje v rozhovoru pro sobotní vydání LN jeden z představitelů Kobry a generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, tento útvar zachránil státu za dobu své existence částku 4,1miliardy korun.
LN: Scházíte se často vy jako nejvyšší šéfové těch tří složek Kobry?
Ne často. Já myslím, že šéfové nejsou v tom tak důležití. Důležitá je spolupráce těch lidí z institucí, které jsou orgány státu a mají hájit zájmy státu. Je napsaná součinnostní dohoda, konkrétní způsoby spolupráce, takže toho se naši lidé drží. Vedení oněch složek se schází jen v případě potřeby projednání nějaké nové situace.
LN: Například?
Do spolupráce v Kobře například významně promluví nynější zavedení kontrolního hlášení. Změní se modus operandi těch podvodů. To, jakým způsobem k nim bude docházet. Rozpadne se to na víc menších kauz.
LN: Rozsáhlé karuselové podvody za stamiliony v propojených řetězcích desítek nastrčených firem byly před lety nejčastěji doménou v komoditě pohonných hmot. Tomu učinily přítrž v roce 2013 zavedené vysoké kauce, které vyhnaly z trhu s benzinem a naftou stovky bílých koní a podvody se přesunuly jinam. Kam? Mluví se v poslední době o častých případech okrádání DPH při obchodech smasem.
To souhlasí. Problémy se začaly objevovat také při transakcích s betonářskou ocelí, historicky velký problém je zlato, to je nekončící story. K podvodu s DPH je ale zneužitelné plnění téměř v jakékoliv komoditě. Mohou to být třeba i dětské pleny. Pokud je daná komodita dobře likvidní, dá se jí rychle zbavit. Potřebují to rychle umístit na trh a někomu to rychle prodat. V tomhle byly pro podvodníky pohonné hmoty hodně vděčné.
LN: A teď je jiná „vděčná“ komodita.
My aktuálně vnímáme, kromě toho, co jsem řekl, rizika třeba také u obchodů s rostlinnými oleji nebo při poskytování reklamních a marketingových služeb. Problémem jsou ale obecně velká plnění, obchody za velké částky. Proto také se v Evropské komisi snažíme prosadit reverse charge jako účinné opatření proti podvodům s DPH obecně pro všechny obchody nad částku 10 tisíc eur.
Společným jmenovatelem těch podvodů totiž není komodita, na kterou se ptáte, ale společným jmenovatelem je, že se to děje na velkých penězích. Podvody jedou přes mnoho propojených firem, často přes několik států, a přitom na tom potřebujete jako podvodník vydělat. Proto se jedná právě o obchody za vysoké částky. A komodita, pomocí které se DPH šidí, je na druhém místě.