Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Daňová remíza pro podnikatele

Česko

Novela zákona o daních z příjmů dopadne i na podnikatele. Co všechno se pro ně změní? A kam směřuje podnikání?

Novela stanovuje zachování sazby zdanění na hladině patnácti procent, kromě toho upravuje odvody pojistného. Tady je krátká rekapitulace rozdílů mezi lety 2008 a 2009:

Loni osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) odváděla na veřejné zdravotní pojištění 13,5 procenta hrubých příjmů. Sociální pojištění se pak skládalo ze tří položek -dobrovolného nemocenského pojištění (4,4 procenta), důchodového pojištění (28 procent) a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, který tvořil 1,6 procenta. Obě posledně jmenované povinné položky dohromady dávaly 29,6 procenta. Povinné odvody se nově snižují na celkovou výši 29,2 procenta - rozdíl tvoří změněná výše příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, který se snižuje na 1,2 procenta. Ty, kteří se přihlásí k platbě nemocenského pojištění, to také bude stát méně - 1,4 procenta.

Jak to bude vypadat v praxi? Pan Josef je truhlář. V roce 2009 předpokládá, že každý měsíc bude mít příjem asi 40 000 korun. Vzhledem k tomu, že je Josef řemeslník, může si počítat náklady paušálem 60 procent - zhruba tedy předpokládá měsíční náklady 24 000 korun. Pokud je opravdu vynaloží, zbude mu v kapse každý měsíc 16 000 korun. Za povinné pojistné a daň bude každý měsíc odvádět státu 4256 korun.

Jeho čistý výdělek tedy bude pro každý měsíc 11 744 Kč, což je ve srovnání s rokem 2008 překvapivě zhoršení o 103 Kč. Viníkem jsou minimální roční vyměřovací základy pro pojištění, které se proti roku 2008 zvýšily. Nově je to na zdravotní pojištění 11 777,5 Kč a na sociální zabezpečení 5889 korun. Kdyby za stejných podmínek měl Josef měsíční příjem 100 000 korun, naopak by osmdesát korun ušetřil. Jinými slovy, podnikatelé budou vydělávat zhruba stejně jako minulý rok, rozdíly mezi lety 2008 a 2009 jsou minimální.

Jiná důležitá novinka se týká těch, kteří pracují na základě autorskoprávních vztahů (novináři) nebo vykonávají nezávislá povolání (architekti, tlumočníci). Budou si muset nově platit povinně důchodové pojištění, a to bez ohledu na soustavnost vykonávání této práce. Přihlásit se musí k platbě na České správě sociálního zabezpečení. Roste také rozhodná částka důležitá pro posouzení hlavní a vedlejší samostatné výdělečné činnosti z 51 744 korun na 56 532 korun.

Pokud jde o zálohy, minimální měsíční sazba na zdravotní pojistné je 1590 korun, minulý rok to bylo 1456 korun. Tuto zálohu musí uhradit poprvé za leden 2009 OSVČ, které zahajují v roce 2009 samostatnou výdělečnou činnost.

Minimální měsíční záloha na povinné sociální pojištění je 1720 korun. Další změna se týká splatnosti záloh na pojistné. Za kalendářní měsíc bude od nového roku splatná od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Minulý rok to byl 8. den.

Podstatné také je, že díky novému zákonu o dani z přidané hodnoty se značně zjednodušil tiskopis přiznání k DPH. Jeho nová podoba má pouze dvě stránky a jasně vyznačená povinná políčka.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...