Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Neoprávněně si snižovali daně, viní obžaloba další lidi a firmy z rally

Budova soudu ve Zlíně. (únor 2024) foto: Jan Salač, MAFRA

Zlínský soud se bude zabývat dalšími daňovými úniky, které souvisejí s automobilovými závody. Tentokrát se žaloba týká dvou lidí a dvou firem, již měli stát připravit o přibližně třicet milionů korun. Podala ji zlínská pobočka brněnského krajského státního zastupitelství.
  12:50

Fyzickým osobám hrozí pět až deset let vězení, právnickým osobám především uložení peněžitého trestu. Podvody podle obžaloby spočívaly v neoprávněném snižování daňových povinností různých firem prostřednictvím účelových fakturací vystavovaných za reálně uskutečněné reklamní služby při závodech.

To je podobný princip podvodů, za jaké byl před nedávnem zatím nepravomocně odsouzen na 5,5 roku soutěžní jezdec Antonín Tlusťák. Vinu sice přiznal, ale proti rozsudku se odvolal. Stát podle soudu připravil o pětačtyřicet milionů korun. Navíc další jeho podobný případ ještě řeší státní zastupitelství, v něm jde o dvacet milionů korun. Obžaloba ještě nepadla.

Z daňových podvodů je obviněný také závodník Roman Odložilík, který byl už dříve trestaný. O tom, jestli půjde před soud, by mohla státní zástupkyně rozhodnout do letošního léta. Trestných činů se podle kriminalistů dopustil v rámci zločinecké skupiny.

„Vykazovali (fiktivní) nákupy náhradních dílů anebo nějaké služby, které přijímali a kterými snižovali daňovou povinnost související s vysokými sponzorskými částkami,“ nastínila zlínská žalobkyně Pavlína Nesvadbová.

V aktuální kauze, jež se týká rally, policie původně obvinila dokonce dvaadvacet lidí a šestnáct společností. „Důkazní situace byla natolik dobrá, že vedla k doznání téměř všech obviněných, k úhradám dlužných daňových povinností a k většinovému ukončení přípravného řízení konsenzuálním způsobem,“ zmínil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Většina z obviněných se tedy doznala a dlužné částky na daních uhradila. Uzavřeli dohodu o vině a trestu, případně u nich bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno. Týkalo se to i jednoho automobilového závodníka. Zaplatit museli i peněžité tresty přes devět milionů a současně nahradit způsobenou škodu skoro šestnáct milionů korun.

Obžalobu státní zástupkyně nakonec podala proti čtyřem obviněným. „V jednom případě se jedná o obviněného, kterému je kladeno za vinu organizování vystavování fiktivních fakturací a následné řízení bankovních transakcí a přerozdělování s trestnou činností souvisejících peněžních prostředků,“ upozornil Olma.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...