Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nerudová končí jako šéfka ústavu Mendelovy univerzity, vadí jí směřování fakulty

Danuše Nerudová. foto: Anna Boháčová, MAFRA

Ekonomka a neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová rezignovala na funkci vedoucí Ústavu účetnictví a daní Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Důvodem je plánované sloučení s ústavem financí, se kterým Nerudová nesouhlasí. Fakulta odchod potvrdila s tím, že jde o personální záležitosti.
  16:26aktualizováno  17:25

Ústav účetnictví a daní budovala Nerudová s kolegy od roku 2010. Má podle ní lepší výsledky než ústav financí. Děkanovi provozně ekonomické fakulty (PEF) Svatopluku Kapounkovi prý opakovaně sdělovala, že sloučení nepokládá za správný krok. Rezignační dopis zveřejnila na sociální síti X.

„Vámi prezentovanou strategií je spojit nadprůměrně fungující ústav, který celé roky patří k nejefektivnějším a nejvýkonnějším na PEF, s ústavem, který ve svých řadách dlouhodobě nemá publikující profesory a dostatek pracovníků schopných garantovat studijní programy/předměty,“ napsala Nerudová. Obává se stagnace, poklesu kvality, zprůměrování a rozmělnění.

Kapounek odchod Nerudové nechtěl komentovat, jde podle něj o personální záležitosti fakulty.

„Paní profesorka rezignovala na pozici vedoucí ústavu, na univerzitě bude dále učit,“ dodala na dotaz iDNES.cz tisková mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová. To potvrdila na sociální síti X i Nerudová.

Kapounek vede fakultu od 1. února. Ve funkci nahradil Pavla Žufana, který rezignoval v souvislosti s problémy, které měla fakulta s doktorským studiem. Problémy začaly ještě v době, kdy byla Nerudová rektorkou. Pochybení však odmítala. Podle Nerudové šlo vždy o záležitost fakulty, nikoliv rektorátu.

Nové vedení univerzity a fakulty postupně provedlo řadu změn. Sjednotily se podmínky pro studenty českojazyčného a anglickojazyčného programu, zpřísnily standardy pro výběr školitelů a vykazování publikační činnosti, změnilo se složení oborové rady, studium by celkově mělo být transparentnější, řekl v červnu rektor Jan Mareš.

Už před časem také skončila spolupráce s kontroverzními zprostředkovatelskými agenturami, které na fakultu přiváděly zahraniční studenty.

Situací na fakultě se zabýval Národní akreditační úřad pro vysoké školství, který univerzitě odebral institucionální akreditaci pro doktorské studijní programy ekonomického zaměření na provozně ekonomické fakultě.

Znamená to, že škola si nyní nemůže nové doktorské programy daného zaměření akreditovat sama a musí se kvůli tomu obracet na Národní akreditační úřad.

Úřad také odebral akreditaci dvěma doktorským programům na provozně ekonomické fakultě. Toto rozhodnutí však kvůli formální chybě zrušila přezkumná komise.

20. prosince 2022

Autoři: ,