Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dar zůstane jen pro někoho

Česko

Pacienti v soukromých lékárnách žádají od kraje vrácení poplatků. Marně

PRAHA Nejen v krajských, ale i některých soukromých lékárnách vyplňují pacienti při vyzvednutí léku na recept formuláře. Lékárníci jim totiž nabízejí k podpisu žádosti o vrácení regulačního poplatku krajem. Jenže pokud pacienti skutečně čekají, že jim kraj poplatky zaplacené v soukromé lékárně vrátí, doufají nejspíš marně.

Soukromé lékárny kritizují kraje, že vrací regulační poplatky jen ve „svých“ zařízeních. „Chceme, aby krajský úřad přistupoval ke všem občanům stejně,“ říká Jaroslav Servus z prostějovské lékárny U černého orla. „Občané mají nárok z ústavy na rovný přístup i na svobodný výběr zdravotnického zařízení. Jestliže to kraj myslí s pacienty tak, jak tvrdí, vyhoví jejich žádostem a peníze jim pošle,“ soudí Servus. V jeho lékárně už žádost o vrácení poplatku podepsalo přes šedesát lidí. A podobné se podle něj podepisují i ve většině ostatních soukromých lékáren v Olomouckém kraji. Podepsané žádosti chtějí na kraj předat společně.

Jenže Olomoucký kraj nejspíš žádosti oslyší. „Považuji to za velmi málo pravděpodobné,“ říká předem první náměstek hejtmana Michael Fischer. „O tom, jakým způsobem a ve kterých zdravotnických zařízeních budou hrazeny regulační poplatky za občany, rozhodla rada kraje jednohlasně. Toto rozhodnutí potvrdilo jednohlasně také zastupitelstvo. Tím je vykolíkováno hřiště, na kterém se pohybujeme.“ Přístup soukromých lékáren se Fischerovi nelíbí. „Chápu to jako nějakou demonstraci těch podnikatelů. Možná si z lidí dělají legraci. Lékárník je ale člověk vysokoškolsky vzdělaný, měl by vědět, jak veřejná správa funguje,“ říká náměstek. Výtku soukromých lékáren, že kraj nepřistupuje k pacientům krajských a soukromých lékáren stejně, Fischer odmítá.

Podobně jako v Olomouckém kraji nabízí pacientům žádosti o vrácení poplatku i soukromé lékárny v jiných částech republiky. Vyzvalo je k tomu Grémium majitelů lékáren. „Požadujeme rovný přístup všech lékáren a pacientů k dotacím či darům z veřejných financí,“ prohlašuje grémium, které už kvůli vracení poplatků podalo žalobu na Středočeský kraj a jeho nemocnice. „Také v dalších krajích přistoupíme k podávání žalob ke krajským soudům,“ avizuje předseda grémia Marek Hampel.

Změny poplatků prý podpoří i lidovec Hovorka Kraje stále doufají, že dojde k plošnému zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví. Na to by v současnosti opozice potřebovala získat 101 poslanců, což se nezdá pravděpodobné. Lidovci už oznámili, že úplné zrušení poplatků nepodpoří. Ruku prý zvednou pro úpravy, které schválil senát. Ty znamenají úlevy pro děti a důchodce a zrušení regulačního poplatku u léků, na kterých je doplatek nad 30 korun. „Pro poplatky zvedne 13 poslanců našeho klubu ruku,“ uvedl včera předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Poslanecký klub prý má stanoviska všech svých členů. Poslanec Ludvík Hovorka přitom dlouho váhal, zda návrh podpoří.

Autor: