Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Daří se rozšiřovat bitevní pole

Česko

Klubové festivaly - jejich postavení je díky zájmu publika stále silnější a jistější

Zájem publika o koncerty dodává českým promotérům odvahu a jarní sezona se plní zajímavými zahraničními jmény. Zároveň sílí i postavení sezonních klubových festivalů. Jejich pořadatelé již v současné době čelí velké konkurenci.

PRAHA Festival Sperm letos vstupuje do třetího ročníku. Za nedlouhou dobu své existence se vyprofiloval jako nejlepší česká přehlídka nové (především elektronické) hudby. „V současnosti je na tom Česká republika podstatně líp, kapely sem jezdí jako na běžícím pásu. Pořád je ještě co objevovat, daří se rozšiřovat bitevní pole, vnášet na domácí scénu nové vzruchy,“ říká Michal Brenner, jeden z pořadatelů Spermu.

Že se kapely Česku nevyhýbají, může potvrdit většina pořadatelů. Největší agentura u nás, Interkoncerts, má na první polovinu roku naplánovanou desítka velkých jmen (včetně Metalliky, R. E. M. nebo Lennyho Kravitze). Podobně na tom jsou i 10:15 nebo D Smack U, činí se i Silver Rocket nebo AM180. Díky nim je v diáři fanoušků dalších dvacet značek.

Průběžné klubové festivaly u nás sice nemají tak dlouhou tradici jako ty letní, nicméně se etablovaly v pravý čas. Hudba se přesouvá na internet, posluchač má možnost kapelu poznat a oblíbit si jen díky náslechům z webových stránek nebo mySpace. Když pak u nás kapela hraje, nenechá si ji ujít.

Snažíme se hledat „Novou hudbu“ přiváží nejen festival Sperm, ale je to záměr i dalších klubových akcí. V poslední podzimní sezoně zářil festival Stimul, jenž pořádal hned čtyři koncertní večery, kde představil mj. Dälek, Keiji Hainoa nebo Freda Fritha. „Je patrné, že během posledních dvou tří let nastala v oblasti promotérské strategie určitá změna. Je to spíš pozvolný proces, který stále probíhá a jehož součástí je i náš festival. Promotéři se přestávají bát pozvat méně zavedené kapely, snaží se hledat,“ říká Karel Kouba, zástupce Stimulu, jenž je na české scéně od roku 2005. „Je dobře, že se koncertní situace začíná rok od roku zlepšovat,“ doplňuje ředitel festivalu Jan Vávra.

I nadále se budou publiku představovat nové trendy a noví umělci. A i když ne každý koncert a festival se vydaří na sto procent, pořadatelé neházejí flintu do žita. Motivující je pro ně zájem fanoušků -a ten stále stoupá.

***

Za klubovými festivaly

Stimul Festival Na letošní jaro chystá jen jeden, zato velmi zajímavý koncert Amona Tobina (25. dubna).

Sperm Festival Třetí ročník festivalu začal právě dnes. Neorientuje se jen na elektroniku, ale především na „novou hudbu“.

New! New! Festival Brněnská akce aspiruje už dva roky na jeden z nejzajímavějších klubových zážitků v republice. Další ročník proběhne na podzim.

Euro Connection Průběžný festival Paláce Akropolis se snaží objevovat a přivážet zajímavé evropské projekty - bez hranic žánru.

Midnight Sun Sessions Další „dítě“ Akropole.

Představuje severské evropské projekty a v budoucnu prý chystá nejedno překvapení.

Respect (plus) Průběžný festival agentury Rachot se zaměřuje zejména (ale nejen) na world music.

Other Music Nepravidelná série Rachotu.

Obvykle výborná nová hudba, pojmenovaná „jiná“. Do českých klubů přivezli již mnoho skvělých osobností.

Expozice nové hudby Brněnský vícedenní festival probíhá právě v těchto dnech. Zaměřuje se na experimentální podobu hudby.

Autor: