Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Darwinův „nepřirozený výběr“

Česko

Klan Darwinů a Wedgwoodů trápila neplodnost i náhlá úmrtí v raném věku. Tvůrce evoluční teorie problémy již tehdy připisoval vzájemným svatbám mezi dvěma rody. A nejnovější průzkum jeho rodokmenu mu dal za pravdu.

LONDÝN/PRAHA Na počátku stál dědeček slavného biologa a zakladatel celé dynastie Josiah Wedgwood, který si vzal svoji sestřenici Sarah a společně měli osm dětí. Jejich nejstarší dcera Susannah si za manžela vybrala svého bratrance Roberta Darwina a narodil se jim malý (později „velký“) Charles Darwin. Ten se o několik let později oženil s Emmou, dcerou svého strýčka Josiaha, nejstaršího syna Josiaha „seniora“. A výsledek tohoto propojení? Tři z deseti dětí zemřely krátce po narození a další tři nemohly mít nikdy děti.

„Ve viktoriánské době bylo poměrně běžné, aby se bratranci a sestřenice brali. Ale míra vzájemných sňatků u těchto dvou rodin byla skutečně neobvyklá,“ podivuje se James Moore, profesor historických věd na Open University a odborník na Charlese Darwina. Pozoruhodná bilance Vědec, který se v současnosti na základě nového výzkumu chystá vydat knihu o odhaleném množství příbuzenských sňatků v rodě Charlese Darwina říká, že výsledky jsou opravdu „pozoruhodné“, napsal britský list The Times. „Ze šestadvaceti dětí, které se bratrancům a sestřenicím z ,prvního kolene‘ narodily, bylo devatenáct neplodných. Pět potomků zemřelo v raném věku, dalších pět zůstalo svobodných - byli považováni za mentálně zaostalé, a jen devět dětí uzavřelo manželství bez problémů,“ řekl Moore.

Mezi dvaašedesáti tetami, strýci, bratranci a sestřenicemi napříč čtyřmi generacemi, u jejichž zrodu stáli Josiah a Sarah, bylo celkem osmatřicet potomků, kteří byli bezdětní. „Zatímco populační růst v Británii té doby vzkvétal, plodnost u Darwinů a Wedgwoodsů stále upadala,“ doplnil Moore. Závěry nové studie podpořil i jeho akademický kolega Michael Golubovsky, profesor molekulární biologie z Kalifornské univerzity v Berkeley, který se zabýval neplodností tří z Darwinových dětí. Podle něj Charles i Emma oba přenesli na své potomky jednu kopii zmutovaného genu, takže William, Henrietta a Leonard zdědili dvojitou dávku, od každého ze svých rodičů jednu. A to prý způsobilo jejich neplodnost. Na případu příbuzenských vztahů v rodině „otce evoluční teorie“ pracovali také genetičtí specialisté ze španělské University of Santiago de Compostela, Gonzalo Alvarez a Francisco Ceballos, a Tim Berra z Ohio State University ve Spojených státech. Vypočítali „koeficienty příbuzenského křížení“, které souvisí jak se zdravotními riziky, tak s nečekanou smrtí v nízkém věku, píše časopis New Scientist na svých internetových stránkách. Vědci se nakonec dobrali k číslu 0,063, tedy 6,3 procenta genů zděděných od Charlese a Emmy bylo naprosto shodných. A podobně na tom byly i děti z ostatních manželství této dynastie. Obavy, které sám Charles Darwin kvůli opakovanému křížení „stejného druhu“ měl, se tak nyní potvrdily. Dědičnost shodných genů tak nejspíš zapříčinila i zdravotními problémy, s nimiž se potýkal na legendární cestě lodí Beagle. Tehdy trpěl nevysvětlitelnou chronickou chorobou, kterou zatím nikdo s určitostí nedokázal vysvětlit.

Autor: